Obrzęk, Obrzęki potocznie opuchlizna

Obrzęk, potocznie opuchlizna pojawia się, gdy w tkankach chorego zostaje zgromadzony nadmiar wody. Obrzęki są charakterystyczne dla niewydolności serca, ale także dla niewydolności nerek, marskości wątroby, zaburzeń hormonalnych, uczuleń (alergie) i niedożywienia.

Obrzęk powstaje na skutek wzrostu ciśnienia hydrostatycznego wewnątrz naczyń włosowatych, spadku ciśnienia onkotycznego (zależy od zawartości białek w osoczu), zwiększenia przepuszczalności naczyń włosowatych lub utrudnienia odpływu chłonki. Obrzęk może dotyczyć tylko jednego regionu ciała, może też być uogólniony.

Obrzęki pochodzenia sercowego są zlokalizowane w dolnych częściach ciała tzn. u osób chodzących wokół kostek i na podudziach, a u leżących w okolicy krzyża. Obrzęk nóg jest widoczny, gdy nadmiar wody w organizmie wynosi kilka litrów. Obrzęki kardiogenne są symetrycznie rozmieszczone na obu nogach, z reguły nasilają się wieczorem, w czasie chodzenia i siedzenia. Natomiast obrzęki te zmniejszają się po leżeniu, a najmniejsze są rano. Obrzęki sercowe są „ciastowate” tzn. po silnym naciśnięciu palcem pozostaje dołek, który powoli znika.

Piotr Bręborowicz, 2001-07-11
aktualizacja 2010-10-15