RTG klatki piersiowej (badanie rentgenowskie)

Co to jest RTG klatki piersiowej?

Jest to nadal jedno z podstawowych badań w diagnostyce chorób serca. Jest ono proste i tanie. Nie wiąże się ono z jakimikolwiek nieprzyjemnościami dla chorego. Umożliwia ono ocenę kształtu i wielkości serca, krążenia krwi w płucach oraz ocenę pozostałych narządów umiejscowionych w klatce piersiowej. Warto pamiętać, że nie wykazuje ono jednak wszystkich nieprawidłowości i nawet osoba z prawidłowym RTG może cierpieć na poważną chorobę serca.

Jest to badanie uzupełniające, należy więc wykonać serię różnych badań, aby postawić prawidłową diagnozę. RTG powinno być wykonywane okresowo u wszystkich zdrowych, dorosłych ludzi. Należy jednak pamiętać, że promieniowanie rentgenowskie jest szkodliwe i nie należy tego badania wykonywać zbyt często. U osób młodych, zwłaszcza u kobiet, nie powinno się wykonywać RTG bez ważnych wskazań.

Badanie przeprowadza się w specjalnym pomieszczeniu w pozycji stojącej. Bardzo ważne jest, aby zdjęcie RTG było dobrej jakości technicznej, gdyż niewłaściwie wykonane uniemożliwia ocenę RTG przez lekarza. Należy więc używać sprawnych aparatów (nie warto badania wykonywać w gabinetach wyposażonych w „muzealne” aparaty). W trakcie badania nie należy się ruszać ani rozmawiać.

Ocena RTG klatki piersiowej

· Ocenę RTG może przeprowadzić doświadczony lekarz internista albo lekarz rodzinny, choć oczywiście najlepiej zrobi to lekarz radiolog.
· Lekarz oceniający RTG powinien znać chorego i jego historię choroby, gdyż czasami obraz RTG może odpowiadać różnym schorzeniom.

Przygotowanie do badania RTG klatki piersiowej

· Badanie RTG klatki piersiowej nie wymaga specjalnego przygotowania.
· U kobiet w wieku rozrodczym należy pamiętać o możliwości ciąży, dlatego badanie RTG powinno się wykonywać w pierwszej fazie cyklu miesięcznego. W czasie ciąży unika się badań radiologicznych, chyba, że jego wynik jest niezbędny dla ratowania zdrowia/życia ciężarnej, a nie można wykonać innego, bezpieczniejszego badania.

Co trzeba wiedzieć o RTG klatki piersiowej?

· RTG klatki piersiowej nie jest badaniem doskonałym. Prawidłowy wynik nie wyklucza choroby serca i odwrotnie pozornie zły wynik nie musi oznaczać choroby. Stwierdzone na RTG powiększenie serca powinno być zweryfikowane za pomocą ECHO serca.
· Nie należy wyrzucać starych zdjęć RTG. Bardzo ważne jest porównywanie bieżących RTG z poprzednimi. Ułatwia to rozpoznanie i czasami pozwala uniknąć niepotrzebnej hospitalizacji.
· Zdjęcie RTG jest własnością chorego! Można domagać się jego wydania, jednak praktyka wskazuje, że pacjenci często gubią zdjęcia lub przechowują je niewłaściwie, więc lepiej zostawić je w dokumentacji swojego lekarza.


Piotr Bręborowicz, 2001-07-11
aktualizacja: 2008-11-01