Palenie tytoniu czyli powolne samobójstwo

Kilka faktów o szkodliwości palenia

Palenie papierosów i innych rodzajów tytoniu to jedna z najbardziej niebezpiecznych i rozpowszechnionych nałogów. Obecnie szacuje się, że rocznie na świecie umiera z powodu palenia tytoniu około 2 miliony ludzi. Eksperci oceniają, że liczba ta ma wzrosnąć do 10 milionów w roku 2020.

W dymie tytoniowym oprócz nikotyny znajduje się około 4 tysięcy szkodliwych substancji chemicznych, które z każdym wdechem dostają się do płuc, a następnie do krwi. Wszystkie te substancje przyczyniają się do powstawania raka, chorób układu krążenia, płuc oraz są przyczyną wielu innych schorzeń.

Liczne badania naukowe pokazały, że palenie tytoniu zwiększa o 25-40% ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia, o 30-40% z powodu nowotworów złośliwych (rak), 70% z powodu chorób płuc.

Nikotyna ma silne działanie uzależniające i to ona głównie jest przyczyną trudności rzucenia nałogu palenia papierosów – jest po prostu narkotykiem! Dopiero po 48 godzinach od wypalenia ostatniego papierosa organizm usuwa resztki nikotyny.

Korzystne efekty rzucenia palenia widoczne są dopiero po dłuższym czasie. Poprawa kondycji fizycznej widoczna jest po upływie kilku tygodni do kilku miesięcy. Ustąpienie kaszlu i poprawa oddychania następuje po upływie kilku miesięcy do roku. Dopiero po około 10-15 latach od rzucenia palenia, ryzyko zachorowania zmniejsza się na tyle, że jest podobne jak u osób nie palących.

Bierne palenie tytoniu

Często zapomina się o tym, że osoby przebywające z palaczami w tym samym pomieszczeniu wdychają dym tytoniowy i stają się tzw. biernymi palaczami. Tym samym narażone są na choroby związane z paleniem tytoniu podobnie jak zatruwający ich palacze.

Palenie tytoniu - skutki

Palenie papierosów powoduje że, palacze częściej zapadają na liczne choroby i umierają przedwcześnie z ich powodu.
Choroby do rozwoju których przyczynia się palenie papierosów:

· choroba niedokrwienna serca (zawał serca, dusznica bolesna) i inne choroby układu krążenia,
· rak płuca, oskrzeli, krtani, języka, wargi, pęcherza moczowego i inne,
· poronienia, wady wrodzone u dzieci, których matki paliły, będąc w ciąży,
· udar mózgu,
· choroby układu oddechowego takie jak przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedma płuc.

Choroby te prowadzą często do inwalidztwa i przedwczesnego wycofania się z życia zawodowego i towarzyskiego.

Piotr Bręborowicz, 2001-07-02
aktualizacja: 2009-05-25

Rzucanie palenia papierosów czyli walka z nałogiem

Rzucanie palenia papierosów to najlepsza metoda obniżenia ryzyka wystąpienia i powikłań chorób układu krążenia, jak tego dokonać? Jakie są skutki palenia? »

Każdy wypalony papieros przybliża nas do zawału

Palenie tytoniu stymuluje rozwój miażdżycy w obrębie naczyń krwionośnych, co jest bardzo istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko zawału serca. Osoby z chorobami układu krążenia powinny rzucić palenia, które jest procesem długofalowym. »