Rejestrator zdarzeń – czarna skrzynka zaburzeń rytmu serca

Co to jest rejestrator zdarzeń?

Rejestrator zdarzeń to urządzenie umożliwiając zapis EKG „na żądanie”. Rejestrator zdarzeń stosuje się w przypadkach rzadko występujących objawów sugerujących arytmię serca. Rejestrator zdarzeń wskazany jest w przypadku sporadycznie pojawiających się kołatań serca, zasłabnięć i utrat przytomności.

Typy rejestratorów zdarzeń:

Rejestrator zdarzeń podłączany i uruchamiany w momencie zauważenia dolegliwości. Taki rejestrator zdarzeń ma zastosowanie przy objawach trwających co najmniej kilkadziesiąt sekund, bez utraty przytomności, tak aby pacjent zdążył go odnaleźć, podłączyć i uruchomić.
Najprostszy rejestrator zdarzeń nie wymaga kabli i elektrod, wystarczy go ścisnąć w dłoniach lub przycisnąć go do klatki piersiowej.

Rejestrator zdarzeń „pętlowy” to aparat, który ciągle jest podłączony do pacjenta za pomocą samoprzylepnych elektrod i kabli. Ten rejestrator zdarzeń monitoruje ciągle w pętli pracę serca i w momencie naciśnięcia przycisku, zapisuje fragment EKG w pamięci – zgodnie z ustawieniami, obejmujący czas przed i po naciśnięciu przycisku zapisu. Taki rejestrator zdarzeń nadaje się nawet do krótkotrwałych objawów.

Wszczepialny, pętlowy rejestrator zdarzeń (ILR) to urządzenie zakładane pod skórę klatki piersiowej u chorych z nawracającymi, niewyjaśnionymi utratami przytomności. U części takich chorych udaje się udokumentować przemijający blok serca lub częstoskurcz komorowy i zastosować odpowiednie leczenie. Ten rejestrator zdarzeń zapisuje EKG zarówno automatycznie (analiza komputerowa) jak i po aktywacji przez pacjenta. Odczyt pamięci dokonywany jest tak jak w rozrusznikach serca. Wszczepialny rejestrator zdarzeń pracuje do 2 lat.

· Kliknij tutaj aby znaleźć kardiologa


                Piotr Bręborowicz, 2009-05-25
                aktualizacja: 2009-05-25