Morfologia i rozmaz krwi – podstawowe badanie w medycynie

Umów badanie w Poznaniu>>>

Morfologia krwi i rozmaz krwi to podstawowe badania krwi w diagnostyce wielu chorób, wykonywane także profilaktycznie co 2-3 lata u zdrowych dorosłych. Morfologia krwi zależna jest od wieku i płci i w analizie należy wziąć to pod uwagę.

Morfologia krwi często zlecana jest przez kardiologów z wielu powodów. Morfologia krwi może wykazać niedokrwistość (anemia), która może powodować szmer skurczowy w sercu (przyspieszony przepływ) i objawy niewydolności serca. Niedokrwistość może być także skutkiem krwawienia do przewodu pokarmowego na skutek działania ubocznego leków kardiologicznych - np aspiryny. Rozmaz krwi może również sugerować niedobór lub nadmiar żelaza, które mogą być przyczyną kardiomiopatii.

Morfologia krwi zawiera również ocenę płytek krwi odpowiedzialnych za powstrzymywanie krwawienia z uszkodzonych naczyń. Ich liczba może ulec zmniejszeniu za skutek stosowania leków przeciwpłytkowych - np tiklopidyny (która może hamować szpik) czy przeciwkrzepliwych – heparyny (reakcja uczuleniowa). Morfologia krwi może też wykazać nadpłytkowość (b. duża liczba płytek krwi), która usposabia do zakrzepicy żylnej i tętniczej, których skutkiem może być udar mózgu, zawał serca czy zator płucny.

Morfologia krwi to również ocena białych krwinek (leukocytów) odpowiedzialnych za odporność organizmu. Jeśli morfologia krwi wykazuje zwiększoną ich liczbę wskazuje to na zapalenie toczące się w organizmie, które może dotyczyć również serca i naczyń.

Piotr Bręborowicz, 2009-05-31
aktualizacja: 2009-05-31