Cukrzyca - co robić gdy...

· cukrzyca zostanie rozpoznana przez lekarza rodzinnego? Należy poprosić o skierowanie do specjalisty diabetologa.
· cukier jest bardzo wysoki? Najlepiej od razu skontaktować się z lekarzem. Jeśli pacjent został odpowiednio przeszkolony, może pobrać dodatkowe dawki leków/insuliny. Jeżeli chory jest senny, ospały, trudno się z nim porozumieć, traci przytomność, należy natychmiast wezwać pogotowie.
· cukier jest bardzo niski? Należy natychmiast podać choremu coś słodkiego lub podać glukagon (po wcześniejszym przeszkoleniu), a potem powinien coś zjeść. Jeżeli te działania nie przynoszą spodziewanego rezultatu, a chory jest senny, ospały, trudno się z nim porozumieć, traci przytomność, należy natychmiast wezwać pogotowie.
· pomimo przestrzegania diety i pobierania leków/insuliny cukrzyca jest rozchwiana? Należy poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie do specjalisty diabetologa.
· przepisano bardzo duże dawki insuliny tzn. więcej niż 70 j. na dzień? Należy poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie do specjalisty diabetologa.
· pogarsza się wzrok? Należy jak najszybciej udać się do lekarza okulisty ponieważ cukrzyca uszkadza siatkówkę oka. W porę zastosowana laseroterapia może uratować wzrok!
· pojawiają się zaburzenia czucia w rękach, nogach, dziwne pieczenia? Należy powiedzieć o tym lekarzowi i poprosić o badanie neurologiczne, ponieważ cukrzyca może powodować neuropatię.
· leki są za drogie? Warto poprosić lekarza, żeby zapisał tańsze ich odpowiedniki. Istnieje bardzo duży wybór leków, a lekarz kierując się dobrem pacjenta zapisuje jak najlepsze lekarstwa, które są jednak droższe od starszych poprzedników.
· chory chce uprawiać sport, wykonywać duży wysiłek fizyczny? Należy zapytać lekarza czy jest to bezpieczne. Trzeba pamiętać, że przy wykonywaniu dużych wysiłków należy zmniejszyć dawki insuliny (pod kontrolą lekarza) lub zjeść dodatkową porcję węglowodanów.
· chcemy wyjechać na wycieczkę, wczasy? Warto zapytać lekarza czy nie jest to zbyt ryzykowne. Na pewno trzeba zaopatrzyć się w zapas leków. Należy sprawdzić czy istnieje możliwość otrzymania pomocy lekarskiej w miejscu, do którego się udajemy. Warto mieć przy sobie telefon komórkowy.


Piotr Bręborowicz, 2002-02-20
aktualizacja: 2010-11-27