CORDARONE (Amiodarone) czy istnieje alternatywa? (3,5roku)

Wejdź tutaj jeśli szukasz informacji o lekach, ich działaniu, wskazaniach, skutkach ubocznych itp

CORDARONE (Amiodarone) czy istnieje alternatywa? (3,5roku)

Postprzez karramba » 30 lis 2013, o 20:53

Szanowni Panstwo,

bardzo prosze o pomoc.
Jestem na Cordaronie od 3,5 roku.
W maju 2009 roku przeszlam operacje naprawy zastawek mitralnych, 2 lata wczesniej mialam zawal.
Po operacji przeszlam 2 ablacje i co jakis czas mam wstrzas elektryczny.
Mialam tez usunieta tarczyce w 2008r.
Moim problemem jest tez bardzo niskie cisnienie krwi.
Od 3,5 roku moj lekarzy trzyma mnie na Cordaronie ostatnio 800mg i Apoccardzie 250g, biore tez hormony tarczycy i Sintrone.
Stwierdzono tez u mnie olowice!
Ostatnio potwornie pogorszyl mi sie wzrok, miewam zawroty glowy, przy jednym upadlam i doznalam wstrzasnienia mozgu.
Przez 2 lata bralam tez antybiotyki, bo mam uszkodzona okostna na przedramieniu, ktora jest stale zaogniona i w stanie zapalnym. Nigdy nie dostalam leku oslonowego podczas terapii antybiotykowej.
Teraz powoli wysiadaja mi nerki, niedawno mialam powazne problemy z watroba, co udalo sie opanowac.
Stale kontroluje krzepliwsoc i od miesiaca wyniki szaleja, raz krew jest za gesta, raz za rzadka.
Czesto mam tez wode w plucach i problemy z oddychaniem.
Moja twarz wyglada jak rozowa landrynka, mam popekane naczynka krwionosne juz nawet na czole. Nie moge wogole przebywac na sloncu.
Po tym leku moje zycie stalo sie koszmarem. Moj lekarz upiera sie, ze nie ma alternatywy, ale nigdy nie sprobowal innych lekow. NIGDY![/b]

Czy ktos moze mi doradzic, czy powinnam zmienic lekarza? Czy jest alternatywa, ktorej moge sprobowac? Slyszalam o leku Multaq, ale podobna zbiera bardzo zla prase, jednak nie ma tylu skutkow ubocznych.
Nie chce umrzec z powodu niewydolnosci nerek, marskosci watroby, czy zwapnienia pluc.
karramba

Re: CORDARONE (Amiodarone) czy istnieje alternatywa? (3,5rok

Postprzez kardiolog » 27 gru 2013, o 13:23

Niestety nie na odległość diagnozowanie i leczenie nie jest możliwe.

Twój problem wygląda na bardzo złożony - dobrze by było aby nad leczeniem czuwał specjalista kardiolog.

Leków antyarytmicznych mamy niewiele i mają bardzo ograniczone wskazania - tzn, że nie każdy lek można zastosować u każdego pacjenta.

Czasami dobrą alternatywą dla leków antyarytmicznych, zwłaszcza jeśli są nieskuteczne jest leczenie metodą ablacji - warto o to zapytać.

W leczeniu przewlekłym amiodaron zwykle stosuje się w dawce 100-200mg, choć oczywiście zdarzają się sytuacje szczególne.
kardiolog

Postprzez Zofia49 » 21 lut 2015, o 13:21

Od ponad roku biorę Cordarone (1 tbl/200mg/doba) w związku z arytmią komorową i nadkomorową. Kilka dni temu miałam ponowne badanie Holtera i lekarz - kardiolog stwierdził poprawę. Między innymi znacznie zmniejszyły się tzw. incydenty. Natomiast lekarz - okulista stwierdził początkową fazę zaćmy w obu gałkach ocznych i zalecił odstawienie Cordarone.
Natomiast lekarz - kardiolog stwierdził, że nie ma dla mnie zamiennika tego leku i zalecił zmniejszenie dawki Cordarone do 1/2 tabl/ doba.
Również od ponad pół roku jestem leczona na niedoczynność tarczycy (Euthyrox N 75).
Wiem od lekarzy, że problemy z tarczycą i oczami są skutkiem leku Cordarone.
W związku z tym mam pytanie, czy faktycznie nie ma zamiennika tego leku, który nie wywoływałby tego rodzaju ubocznych skutków.
SErdecznie dziękuję za informację. Zofia.
Zofia49

Postprzez kardiolog » 8 mar 2015, o 12:25

Odpowiedź nie jest prosta, a zalecenia są możliwe tylko po bezpośrednim badaniu.

Po pierwsze zawsze należy ocenić czy jest znana i usuwalna przyczyna arytmii - leczenie przyczynowe jest wtedy najważniejsze. Po drugie należy ustalić czy arytmia wymaga leczenia.

Do wyboru mamy kilka preparatów zależnie od rodzaju arytmii, stanu serca, chorób współistniejących i tolerancji leków.

Część arytmii można trwale wyleczyć metodą zabiegową - ablacja.

Amiodaron często powoduje zaburzenia pracy tarczycy - niedoczynność jest do zaakceptowania jeśli lek jest rzeczywiście niezbędny.

Nie jestem okulistą, ale nie spotkałem się (nie ma też takiej wzmianki w ulotce leku), aby amiodarone powodował zaćmę - to jest zmętnienie soczewki oka. Złogi amiodaronu odkładają się w krawędzi rogówki, co może doprowadzić do powstania charakterystycznego, widocznego wąskiego pierścienia, który nie zaburza ostrości widzenia i nie jest wskazaniem do odstawienia leku.

Lek ten często jest nadużywany, ponieważ jest bardzo skuteczny; niestety ma także istotne objawy uboczne, które występują często.

Podsumowując, diagnostyką i leczeniem arytmii powinni zajmować się kardiolodzy specjalizujący się w tym zagadnieniu, wtedy efekty będą najlepsze.
kardiolog

Powrót do Leki