Pytanie- echo serca

Wejdź tutaj jeśli szukasz informacji o problemach kardiologicznych dzieci i nieletniej młodzieży

Pytanie- echo serca

Postprzez AniaOOO » 17 paź 2017, o 08:04

Dzień dobry,
Jak mój synek był malutki miał szmery na sercu. Byliśmy na echo serca i wyszło "śladowy 3mm przepływ z LA->Ra na wys KO. Struna rzekomo co (w?) LU(nie jestem pewna czy dobrze odczytuje) reszta wszystko dobrze.
Potem po pół roku była kontrola i okazało się że już jest ok wynik : w badaniu echa nadal widoczny śladowych przeciek przez PFO. Poza tym bez cech wady serca. Ecjokardiogram prawidłowy. Lekarz mówił żeby się tym nie przejmować bo jakis procent ludzi tak ma. Nie było mowy o kontroli. Przynajmniej nie pamiętam, a jestem z tych co raczej by pamiętali. Od tamtego czasu minal ponad rok, byliśmy u lekarki która stwierdziła szum na sercu. Mówiła że może być od tego ale lepiej sprawdzić... I teraz nie wiem robić to echo serca ponownie? Czy takie objawy mogą by przez ten przepływ który jest niegroźny? Bardzo proszę o odp. Nie chcę synka narażać bez sensu na stres. Pozdrawiam
AniaOOO

Re: Pytanie- echo serca

Postprzez Kardioserwis » 27 gru 2017, o 21:20

Struny rzekome są strukturami prawidłowymi, czasami mogą być przyczyną szmeru

PFO czyli przetrwały otwór owalny - to naturalne połączenie pomiędzy przedsionkami serca, które nie uległo zarośnięciu, dotyczy to prawie co 3 człowieka, zwykle przeciek jest śladowy, bez znaczenia.

U dzieci często występują tzw szmery niewinne - czyli nie będące objawem choroby serca.

Jednak bez badania ECHO serca nie można wykluczyć jakiegoś problemu, dlatego radzę posłuchać zalecenia waszej lekarki.
Kardioserwis
Administrator

Powrót do Kardiologia dziecięca