Inhibitory enzyuy konwertującego angiotensynę (inhibitory konwertazy angiotensyny, ACE inhibitory)

Co to są ACE inhibitory?

Są to leki stosowane z wyboru w nadciśnieniu tętniczym i niewydolności serca. Podaje się je również u chorych po zawale serca, aby zapobiec powiększaniu się serca. Leki te nie tylko łagodzą objawy, ale przede wszystkim zmniejszają śmiertelność w tych chorobach. Coraz więcej dowodów przemawia także za tym, że hamują one rozwój miażdżycy. Jak wszystkie leki, są one ciągle unowocześniane. Obecnie preferuje się preparaty, które można podawać raz na dobę. Leki te powinny być stosowane w maksymalnych tolerowanych dawkach. Są one właściwie nietoksyczne, ale absolutnie nie wolno ich przyjmować kobietom w ciąży.

ACE inhibitory - najczęstsze objawy uboczne:
· kaszel,
· nadmierny spadek ciśnienia tętniczego krwi.

ACE inhibitory - najważniejsze przeciwwskazania:
· ciąża,
· niskie ciśnienie tętnicze krwi,
· ciężka niewydolność nerek.

ACE inhibitory - dostępne preparaty:
Accupro, Benalapril, Captopril, Cardiotensin, Diroton, Ednyt, Enalapril, Enap, Enapress, Gopten, Inhibace, Lisiprol, Lotensin, Mapryl, Monopril, Polpril, Prestarium, Prinivil, Ramicor, Tensiomin, Tritace.

ACE inhibitory - preparaty złożone (zawierający również inny lek):
Enap H, Lotensin HCT, Noliprel, Tarka.

ACE inhibitory - co robić gdy...

- pojawi się osłabienie, spadek ciśnienia tętniczego krwi? Należy skontaktować się z lekarzem. Prawdopodobnie jest to objaw przedawkowania.
- pojawi się suchy, uporczywy kaszel? Należy odstawić lek i skontaktować się z lekarzem. Jest to częsty objaw nietolerancji.

ACE inhibitory - co trzeba wiedzieć?

- Zawsze przed użyciem leku przeczytaj ulotkę! Jeśli po otrzymaniu nowego lekarstwa, pojawią się wątpliwości, objawy uboczne lub zajdzie nowa okoliczność – np. ciąża, należy koniecznie przeczytać ulotki przyjmowanych leków, a także porozmawiać z lekarzem!
- Nie wszystkie leki “pasują do siebie”! Zawsze należy poinformować lekarza o wszystkich zażywanych lekach, ponieważ niektóre z nich, przyjmowane łącznie, mogą nasilać bądź osłabiać swoje działanie lub powodować działania uboczne.
- Szczególnie czujne powinny być kobiety w ciąży i chorzy z uszkodzeniem nerek i wątroby. W tych stanach nie wszystkie leki można bezpiecznie przyjmować. Często konieczne jest stosowanie mniejszych dawek.
- Większość leków produkowana jest przez wiele firm. Są one dostępne pod różnymi nazwami. Różnią się  także ceną, ale zawsze można poprosić w aptece o wydanie najtańszego odpowiednika.

Piotr Bręborowicz, 2001-07-02
aktualizacja: 2005-12-14