Fibraty – leki obniżające stężenie trójglicerydów

Co to są fibraty?

Fibraty to leki obniżające poziom  trójglicerydów i cholesterolu (choć w mniejszym stopniu) w surowicy krwi. Są one obecnie zastępowane przez nowocześniejsze leki - statyny. Jednak w pewnych chorobach są nie do zastąpienia – zespół chylomikronemii (bardzo wysoki poziom trójglicerydów).

Fibraty - najczęstsze objawy uboczne:
· zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
· objawy uczuleniowe.

Fibraty - najważniejsze przeciwwskazania:
· choroba wątroby,
· ciąża,
· okres karmienia.

Fibraty - dostępne preparaty:
Bezamidin, Fenoratio, Gemfibral, Gevilon, Grofibrat, Lipanor, Lipanthyl.

Fibraty - co robić gdy...

- po zażyciu leku wystąpi wysypka, zaburzenia żołądkowo-jelitowe? Należy odstawić lek i skontaktować się z lekarzem w celu zmiany leku.
- pojawią bóle mięśni? Należy odstawić lek i skontaktować się z lekarzem.

Fibraty - co trzeba wiedzieć?

- Niezbędna jest okresowa kontrola enzymów wątrobowych: Alat, Aspat. Leki te mogą zaburzać funkcje wątroby.
- Zawsze przed użyciem leku przeczytaj ulotkę! Jeśli po otrzymaniu nowego lekarstwa pojawią się wątpliwości, objawy uboczne lub zajdzie nowa okoliczność – np. ciąża, należy koniecznie przeczytać ulotki przyjmowanych leków, a także porozmawiać z lekarzem!
- Nie wszystkie leki „pasują do siebie”! Zawsze należy informować lekarza o wszystkich zażywanych lekach, ponieważ niektóre z nich, przyjmowane łącznie, mogą nasilać bądź osłabiać swoje działanie lub wywoływać skutki uboczne.
- Szczególnie czujne powinny być kobiety w ciąży oraz chorzy z uszkodzeniem nerek i wątroby. W tych stanach nie wszystkie leki można bezpiecznie stosować. Często konieczne jest przyjmowanie mniejszych dawek.
- Większość leków produkowana jest przez wiele firm. Są one dostępne pod rozmaitymi nazwami. Różnią się także ceną, ale zawsze można poprosić w aptece o wydanie najtańszego odpowiednika.

Piotr Bręborowicz, 2001-07-11
aktualizacja: 2005-12-14