Leki moczopędne (leki diuretyczne, diuretyki)

Co to są leki moczopędne?

Leki moczopędne  to różnorodna grupa leków obecnie bardzo szeroko stosowanych w kardiologii. Ich zadanie polega na odwodnieniu organizmu przez zwiększenie ilości wydalanego moczu. Powoduje to usunięcie nadmiaru wody i odciążenie serca, a także obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Leki te stosowane są także w innych schorzeniach – np. w niewydolności nerek. Stosując je należy jednak pamiętać, że niektóre z nich powodują utratę, a inne zatrzymanie w organizmie, pewnych soli mineralnych tzw. elektrolitów. Chodzi tu głównie o sód, potas i magnez. Przy długotrwałym przyjmowaniu leków moczopędnych należy pamiętać o uzupełnianiu minerałów.

Leki moczopędne - najczęstsze objawy uboczne:
· nadmierne odwodnienie,
· utrata elektrolitów – patrz wyżej.

Leki moczopędne - najważniejsze przeciwwskazania:
· uczulenie na lek,
· ciąża,
· zaburzenia elektrolitowe,
· niewydolność nerek – w przypadku leków zatrzymujących potas.

1. Silne leki moczopędne

To leki stosowane w szpitalu i w domu zarówno doustnie, jak i dożylnie.
Wskazania: niewydolność serca, niewydolność nerek, oporne nadciśnienie tętnicze.

Dostępne preparaty:
Furosemidum, Hygroton, Trifas, Urandil, Uregyt.

2. Słabe leki moczopędne

To leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego i lekkich postaci niewydolności serca.

Dostępne preparaty:
Clopamid, Hydrochlorotiazidum, Tertensif.

3. Słabe leki moczopędne zatrzymujące potas

To leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym i  niewydolności serca najczęściej w połączeniu z innymi lekami moczopędnymi w celu zatrzymania potasu w organizmie.

Dostępne preparaty:
Polspiron, Spironol, Spironolacton, Verospiron.

Leki moczopędne - co robić gdy...

- wystąpi osłabienie, sucha skóra? Należy skontaktować się z lekarzem. Prawdopodobnie wystąpiło nadmierne odwodnienie. Można wypić większą ilość płynów.
- pojawią się kurcze i drżenie łydek? Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Jest to częsty objaw zbyt niskiego poziomu potasu.
- przyjmowana dawka leku nie daje pożądanego efektu? Należy skontaktować się z lekarzem w celu dostosowania dawki lub zmiany leku.

Leki moczopędne - co trzeba wiedzieć?

- Leki moczopędne mogą powodować zaburzenia poziomu potasu i sodu! Należy okresowo kontrolować poziom elektrolitów we krwi. Duże zmiany w ich zakresie mogą być niebezpieczne.
- Zawsze przed użyciem leku przeczytaj ulotkę! Jeśli po otrzymaniu nowego lekarstwa pojawią się wątpliwości, objawy uboczne lub zajdzie nowa okoliczność – np. ciąża, należy koniecznie przeczytać ulotki przyjmowanych leków, a także porozmawiać z lekarzem!
- Nie wszystkie leki „pasują do siebie”! Zawsze należy informować lekarza o wszystkich zażywanych lekach, ponieważ niektóre z nich, przyjmowane łącznie, mogą nasilać bądź osłabiać swoje działanie lub wywoływać skutki uboczne.
- Szczególnie czujne powinny być kobiety w ciąży oraz chorzy z uszkodzeniem nerek i wątroby. W tych stanach nie wszystkie leki można bezpiecznie stosować. Często konieczne jest przyjmowanie mniejszych dawek.
- Większość leków produkowana  jest przez wiele firm. Są one dostępne pod rozmaitymi nazwami. Różnią się także ceną, ale zawsze można poprosić w aptece o wydanie najtańszego odpowiednika.

Piotr Bręborowicz, 2001-07-04
aktualizacja: 2005-12-14