Statyny - nie tylko cholesterol

Co to są statyny?

Statyny to nowoczesne leki obniżające poziom  cholesterolu i innych tłuszczy w surowicy krwi. Niektóre z nich mają również działanie spowalniające rozwój miażdżycy. Są one obecnie bardzo szeroko stosowane w kardiologii. Zapisuje się je pacjentom z podwyższonym poziomem cholesterolu i innych tłuszczy, szczególnie tym z chorobą niedokrwienną serca, po zawale serca i po leczeniu zabiegowym choroby niedokrwiennej serca. Według obecnych zaleceń większość ludzi po zawale serca powinna otrzymywać lek z tej właśnie grupy, o ile nie ma przeciwwskazań.

Statyny - najczęstsze objawy uboczne:
· zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
· objawy uczuleniowe.

Statyny - najważniejsze przeciwwskazania:
· choroba wątroby,
· ciąża,
· okres karmienia.

Statyny - dostępne preparaty:
Apo-Simva, Atoris, Atorvasterol, Atorvox, Atrox, Cardin, Corator, Crestor, Egi-Lipid, Larus, Lescol, Letrox, Lipobay, Lipostat, Lovastin, Lovastatinum, Lovasterol, Mevacor, Rosucard, Simgal, Simratio, Simredin, SimvaHexal, Simvacard, Simvachol, Simvacor, Simvagen, Simvalip, Simvastatin, Simvasterol, Simvor, Sortis, Suvardio, Torvacard, Torvalipin, Tulip, Vasilip, Vstan, Ximve, Zocor.

Statyny - co robić gdy...

- po zażyciu leku wystąpi wysypka, zaburzenia żołądkowo-jelitowe? Należy odstawić lek i skontaktować się z lekarzem w celu zmiany leku.
- pojawią bóle mięśni? Należy odstawić lek i skontaktować się z lekarzem.

Statyny - co trzeba wiedzieć?

- Niezbędna jest okresowa kontrola enzymów wątrobowych: Alat, Aspat. Statyny mogą zaburzać funkcje wątroby.
- Zawsze przed użyciem leku przeczytaj ulotkę! Jeśli po otrzymaniu nowego lekarstwa pojawią się wątpliwości, objawy uboczne lub zajdzie nowa okoliczność – np. ciąża, należy koniecznie przeczytać ulotki przyjmowanych leków, a także porozmawiać z lekarzem!
- Nie wszystkie leki „pasują do siebie”! Zawsze należy informować lekarza o wszystkich zażywanych lekach, ponieważ niektóre z nich, przyjmowane łącznie, mogą nasilać bądź osłabiać swoje działanie lub wywoływać skutki uboczne. Sok grejpfrutowy może zwiększyć stężenie leku we krwi.
- Szczególnie czujne powinny być kobiety w ciąży oraz chorzy z uszkodzeniem nerek i wątroby. W tych stanach nie wszystkie leki można bezpiecznie stosować. Często konieczne jest stosowanie mniejszych dawek.
- Większość leków produkowana jest przez wiele firm. Są one dostępne pod rozmaitymi nazwami. Różnią się także ceną, ale zawsze można poprosić w aptece o wydanie najtańszego odpowiednika.

Piotr Bręborowicz, 2001-07-16
aktualizacja: 2005-12-14