Bóle w klatce piersiowej - problem diagnostyczny

Bóle w klatce piesiowej są symptomem chorób układu krążenia (choroba niedokrwienna serca, zator tętnicy płucnej, tętniak rozwarstwiający aorty), układu pokarmowego (kamica pęcherzyka żółciowego, zapalenie trzustki, wrzody żołądka i zapalenie przełyku, przepuklina rozworu przełykowego), układu oddechowego (zapalenie płuc i opłucnej, nowotwory płuc), ale również schorzeń ściany klatki piersiowej: kości, mięśni, nerwów (zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego, złamania żeber, neuralgie międzyżebrowe, urazy mięśni) i zaburzeń psychicznych (nerwica, depresja). Bóle w klatce piersiowej choć często są objawem niegroźnych przypadłości, to zawsze powinny budzić niepokój u chorego i lekarza. Silne i nawracające bóle w klatce piesiowej z reguły wymagają diagnostyki.

Najczęstszą „sercową” przyczyną bólów jest choroba niedokrwienna serca. Typowe dla niej bóle w klatce piesiowej pojawiają się podczas wykonywania wysiłku (szybki spacer, chodzenie po schodach). Bóle te ustępują w ciągu kilku minut po zaprzestaniu wysiłku lub zażyciu nitrogliceryny. Bóle występują również w sytuacjach stresowych, w czasie posiłków, przy zmianie pogody, przy nagłej zmianie temperatury otoczenia. Mają one charakter tępy, rozpierający, rozrywający, ściskający, duszący, palący, rwący. Zlokalizowane są za mostkiem lub po lewej stronie klatki piersiowej (rzadko z prawej). Mogą promieniować (rozchodzić się) do lewego barku, ramienia, łokcia czy dłoni oraz do gardła, szczęki lub pleców. Zamiast bólu można również odczuwać duszność („skrócenie oddechu”) i uczucie ciężaru na klatce piersiowej. W niektórych przypadkach dolegliwości mają charakter nietypowy i trudno je rozpoznać.

UWAGA! Jeżeli Bóle w klatce piesiowej pojawiają się po raz pierwszy, są długotrwałe, silne, pojawiają się w spoczynku (bez wysiłku) i w nocy, to jest to bardzo niepokojący sygnał zagrożenia zawałem serca (potocznie zwanego atakiem serca). Jest to tzw. dławica piersiowa niestabilna (potocznie stan przedzawałowy, przedzawał). Dlatego każdy spoczynkowy ból w klatce piersiowej trwający ponad 10-15 minut powinien być traktowany jak zawał aż do wyjaśnienia wątpliwości.


Piotr Bręborowicz, 2001-07-11
aktualizacja: 2010-10-15