Odchudzanie, czyli jak schudnąć

Czy odchudzanie jest nam potrzebne?

Nadwaga i otyłość to plaga naszych czasów. Ocenia się, że co trzeci Polak ma nadwagę lub otyłość. Nadmiar kilogramów zaburza nie tylko nasze poczucie estetyki, ale także funkcję większości narządów, przyspiesza rozwój miażdżycy i zmniejsza naszą kondycję fizyczną.
Z tych powodów odchudzanie jest niezbędne dla wielu z nas, tylko jak skutecznie schudnąć?
Przeczytaj też artykuły o otyłości, miażdżycy i o zdrowym stylu życia.

Czy odchudzanie wymaga specjalistycznego nadzoru?

Osoby z niewielką nadwagą, po za tym zdrowe mogą podjąć odchudzanie samodzielnie, choć porada lekarska może okazać się cenna. Osoby ze znaczą otyłością, lub chorobami przewlekłymi wymagają aby odchudzanie prowadzone było pod specjalistycznym nadzorem lekarskim. Nadzór lekarski nad leczeniem otyłości potrzebny jest aby odchudzanie było bezpieczne, a także aby wykryć ewentualne choroby prowadzące do otyłości.

“Dekalog puszystych” czyli mądre odchudzanie

1. Po pierwsze: należy dostrzec swoją nadwagę, otyłość i zrozumieć, że jest to groźna choroba, a odchudzanie sposobem leczenia.

2. Po drugie: otyłość zwykle nie bierze się z “powietrza”, “skłonności”, tylko po prostu z obżarstwa (otyłość występuje rzadko na skutek choroby i działania leków).

3. Po trzecie: odchudzanie wymaga motywacji. Należy naprawdę chcieć:
- poprawić swój stan zdrowia,
- zwiększyć aktywność fizyczną,
- zadbać o przyszłość dzieci.

4. Po czwarte: edukacja - odchudzanie wymaga wiedzy o zdrowej i niezdrowej żywności, niezbędne jest też nauczenie się liczenia ilości spożywanych kalorii aby odchudzanie było skuteczne. Jest to naprawdę banalnie proste. Istnieją proste ściągawki dostępne w każdej aptece, poradni lekarskiej czy księgarni). Warto policzyć sobie przez tydzień sumę spożywanych kalorii dziennie (wliczając wszystkie zjadane produkty łącznie ze wszystkimi “drobnymi” przekąskami, cukierkami itp.). Wyniki będą na pewno zaskakujące!

5. Po piąte: teraz można udać się do lekarza specjalisty zajmującego się odchudzaniem, aby wybrać najlepszy i najbezpieczniejszy sposób na odchudzanie.

6. Po szóste: warto skorzystać z pomocy klubów, organizacji pomagających prowadzić odchudzanie, ale tylko w porozumieniu z lekarzem.

7. Po siódme: należy dobrać właściwą dietę (przeczytaj stronę o dietach) i zmniejszyć ilość spożywanych kalorii (zwykle nie więcej niż o około 30%).

8. Po ósme: wysiłek fizyczny jest drugim niezbędnym elementem sukcesu recepty na odchudzanie. Jego rodzaj i intensywność należy ustalić z lekarzem. Bez spalania kalorii odchudzanie to walka z wiatrakami.

9. Po dziewiąte: CIERPLIWOŚCI! Odchudzanie jest mozolnym procesem i należy stopniowo dążyć do osiągnięcia prawidłowej wagi. Gwałtowne odchudzanie nie spełnia swego zadania, gdyż szybko powraca się do poprzedniej wagi. “Diety cud” powodują więcej kłopotów niż pożytku, doprowadzając czasami do niedoboru witamin, żelaza, białka czy innych składników.
Tylko w wybranych przypadkach odchudzanie wspomaga się specjalnymi lekami i operacjami chirurgicznymi!

10. Po dziesiąte: gdy osiągnie się zamierzony sukces, należy nadal stosować dietę i właściwy wysiłek fizyczny. “Spoczęcie na laurach” doprowadzi do ponownego wzrostu wagi! – tzw efekt jojo, który często niweczy wysiłek włożony w odchudzanie.

ZAPAMIĘTAJ !

“Twoje życie w twoich rękach”. Lekarze doradzą, przepiszą leki czy wykonają zabieg, ale tylko od Twojej współpracy zależy czy odchudzanie powiedzie się. Jeśli nie zastosujesz właściwej diety, nie będziesz się dostatecznie ruszał/a to odchudzanie nie będzie skuteczne.


Piotr Bręborowicz, 2001-07-10
aktualizacja: 2010-11-27

Jaką rolę odgrywa dietetyk?

Celem konsultacji dietetycznej jest wyrobienie u pacjenta umiejętności samodzielnego, prawidłowego doboru potraw na poszczególne posiłki oraz pobudzenie motywacji do stosowania właściwej diety. »