Aparaty do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi

W sklepach można znaleźć wiele modeli ciśnieniomierzy, jednak ich jakość i cena bardzo się różnią. Ogólnie można je podzielić na trzy grupy:

1. Ciśnieniomierze “zegarkowe” (sfingomanometry z rękawem na ramię) to tanie aparaty, wymagające jednak umiejętności samodzielnego mierzenia ciśnienia przy pomocy słuchawki lekarskiej. Wymagają okresowej kontroli w celu uregulowania.

2. Ciśnieniomierze rtęciowe są drogie. Stosuje się je zazwyczaj w szpitalach i przychodniach, gdyż są nieporęczne do stosowania w domu. Są jednak najbardziej dokładne i niezawodne. Wymagają umiejętności samodzielnego mierzenia ciśnienia przy pomocy słuchawki lekarskiej. Niestety w związku z przepisami unijnymi będą wycofywane.

3. Ciśnieniomierze elektroniczne są w pełni zautomatyzowane i bardzo wygodne w użyciu, ale często drogie. Wymagają okresowej kontroli w celu uregulowania. Należy wybierać dobre aparaty do pomiaru ciśnienia na ramieniu. Ciśnieniomierze nadgarstkowe są niewiarygodne.

4. Ciśnieniomierze do ambulatoryjnego, całodobowego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi.

Wybór ciśnieniomierza należy dostosować do możliwości finansowych oraz sprawności obsługi aparatu. Przy wyborze ciśnieniomierza bardzo ważna jest szerokość mankietu w zależności od obwodu ramienia. Zawsze warto poprosić lekarza o przeszkolenie w prawidłowym używaniu.

Warto również sprawdzić (dla znających angielski) czy dany model jest wiarygodny - http://www.dableducational.com
 

Piotr Bręborowicz, 2001-09-29
aktualizacja: 2010-11-27