Zawał serca - co robić gdy...

- podejrzewa się świeży zawał serca? Należy przerwać wykonywaną czynność, a następnie usiąść lub położyć się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu (otworzyć okno). Jeśli nie ma przeciwwskazań (zapytaj lekarza, przeczytaj ulotkę) należy zażyć nitroglicerynę lub jej odpowiednik. Przy braku przeciwwskazań, jeśli wcześniej już nie została zażyta, należy połknąć aspirynę. Jeśli ból nie ustępuje w ciągu średnio 5-15 minut odpoczynku, należy wezwać pogotowie (patrz punkt 1. Przed przyjazdem pogotowia).
- po wyjściu ze szpitala ponownie pojawiają się bóle? Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i zapytać czy nie trzeba zmodyfikować leczenia lub wykonać dodatkowych badań.
- bóle pojawiają się po leczeniu zabiegowym? Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, gdyż istnieje podejrzenie ponownego zwężenia tętnicy wieńcowej.
- pojawia się duszność, łatwe męczenie, obrzęki? Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Są to najprawdopodobniej objawy niewydolności krążenia wymagające leczenia.
- leki są za drogie? Warto poprosić lekarza, żeby zapisał tańsze ich odpowiedniki. Istnieje bardzo duży wybór leków, a lekarz kierując się dobrem pacjenta zapisuje jak najlepsze, nowoczesne lekarstwa, które są jednak droższe od swych poprzedników.
- chcemy wyjechać na wycieczkę, wczasy? Należy zapytać lekarza czy nie jest to zbyt ryzykowne. Na pewno trzeba zaopatrzyć się w zapas leków. Warto sprawdzić czy istnieje możliwość otrzymania pomocy lekarskiej w miejscu, do którego się udajemy. Dobrze jest mieć przy sobie dokumentację (np. karta wypisowa) i telefon komórkowy.

 

Piotr Bręborowicz, 2002-02-20
aktualizacja: 2010-11-27