Niewydolność serca, co robić gdy...

Co robić gdy...

- lekarz rodzinny rozpozna chorobę? Należy poprosić o skierowanie do specjalisty kardiologa.
- pomimo leczenia pojawia się duszność, obrzęki? Można wziąć większą (wcześniej uzgodnioną z lekarzem) dawkę leków moczopędnych przez kilka dni, a jeśli objawy nie ustąpią, skontaktować się ze specjalistą.
- zaostrzenia powtarzają się często i pacjent musi być leczony w szpitalu? Należy poprosić lekarza o dokładny instruktaż, jak postępować w przypadku zaostrzeń (zmiany dawek leków), aby rzadziej korzystać z pobytu w szpitalu. Częstsze wizyty kontrolne pomagają w efektywnym leczeniu.
- pojawia się bardzo silna duszność (często słyszalne jest bulgotanie w klatce piersiowej i widoczne jest zasinienie twarzy)? Należy natychmiast wezwać pogotowie, gdyż jest to prawdopodobnie obrzęk płuc – tzn. bardzo silne pogorszenie choroby zagrażające życiu.
- leki są za drogie?  Warto poprosić lekarza, żeby zapisał tańsze ich odpowiedniki. Istnieje bardzo duży wybór leków, a lekarz, kierując się dobrem pacjenta, zapisuje jak najlepsze lekarstwa, które są jednak droższe od starszych poprzedników.
- chcemy wyjechać na wycieczkę, wczasy? Warto zapytać lekarza czy nie jest to zbyt ryzykowne. Na pewno trzeba zaopatrzyć się w zapas leków. Należy też sprawdzić czy istnieje możliwość otrzymania pomocy lekarskiej w miejscu, do którego się udajemy. Warto mieć przy sobie telefon komórkowy.

Piotr Bręborowicz, 2002-02-20
aktualizacja: 2010-11-27