Kwasy omega to naturalne tłuszcze dobroczynne dla serca.

Co to są kwasy omega 3?

Kwasy omega 3 to wielonienasycone kwasy tłuszczowe (PUFA). Znamy różne kwasy omega 3, ale szczególnie ważne dla nas są kwas eikozapentaenowy (EPA) i dokozahexaenowy (DHA). Kwasy omega 3 wykazują działania przeciwmiażdżycowe, przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i prawdopodobnie przeciwarytmiczne. W efekcie kwasy omega 3 zmniejszają śmiertelność z powodu choroby niedokrwiennej serca.

Kwasy omega 3 zawarte są zarówno w produktach roślinnych jak i zwierzęcych, ale najlepszym źródłem są tłuste ryby morskie zawierające szczególnie dużą ich ilość i korzystną proporcję.

Kwasy omega 3 - zalecenia:

Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca spożywanie tłustych ryb morskich i olejów roślinnych (zawierające kwasy omega 3) osobom zdrowym jak i chorym na nadciśnienie tętnicze czy ze stabilną dławicą piersiową przynajmniej raz w tygodniu. W tej grupie nie zaleca się aby kwasy omega 3 były suplementowane w postaci gotowych preparatów. Dla chorych po zawale serca z uniesieniem ST kwasy omega 3 z olejów rybich są zalecane w dawce 1g dziennie.

Kwasy omega 3 - najczęstsze objawy uboczne:

• biegunka
• krwawienia
• rybi posmak
• pogorszenie glikemii u cukrzyków i wzrost LDL-cholesterolu u osób hipertriglicerydemią

Objawy te występują rzadko, są zależne od rodzaju preparatu i dawki.

Kwasy omega 3 - najważniejsze przeciwwskazania:

• uczulenie na którykolwiek składnik preparatu zawierającego kwasy omega 3,
• ze względu na skażenie mórz europejskich i arktycznych (dioksyny, metale ciężkie), nie zaleca się małym dzieciom i kobietom w ciąży spożywania ryb z tych akwenów częściej niż raz w tygodniu.

Kwasy omega 3 - preparaty:

Na rynku kwasy omega 3 są dostępne w wielu różnorodnych preparatach, które jednak nie są równoważne.

Piotr Bręborowicz, 2009-01-16
aktualizacja: 2009-01-16