Koronarografia nieinwazyjna – metoda jeszcze niedoskonała

Koronarografia nieinwazyjna przy użyciu ultraszybkich i wielorzędowych tomografów komputerowych (w Polsce dostępne są aparaty 64-rzędowe) może być wykonana w niektórych przypadkach, ale jest mniej dokładna (mniejsza rozdzielczość). Czasami koronarografia nieinwazyjna (tomografia komputerowa) przeszacowuje zwężenia tętnic wieńcowych, a zdarza się również znaczne niedoszacowanie. Tomografia komputerowa ma jednak pewną przewagę nad koronarografią inwazyjną, a mianowicie można w niej także ocenić ścianę tętnicy i struktury otaczające.

Koronarografia nieinwazyjna zwykle wiąże się z większą dawką promieniowania rentgenowskiego i większą dawką kontrastu. Koronarografia nieinwazyjna dobra jest w celu wykluczenia choroby, gdy jej prawdopodobieństwo jest niskie, do oceny "by-passów" oraz gdy potrzebna jest przestrzenna ocena wielu dodatkowych struktur - np. przy współistnieniu tętniaka aorty wstępującej wymagającego operacji.

Tomografia komputerowa wykorzystywana jest do diagnostyki choroby wieńcowej – przesiewowo ocenia się stopień uwapnienia tętnic wieńcowych (calcium score), który jeśli jest bardzo niski w zasadzie wyklucza obecność istotnych zwężeń.

Przeczytaj też artykuły o koronarografii inwazyjnej i tomografii komputerowej serca.


Piotr Bręborowicz, 2009-06-11
aktualizacjia 2009-06-11