Nudności i wymioty

Nudności, wymioty to częsta i niespecyficzna dolegliwość. Nudności, wymioty to objawy występujący w bardzo wielu zaburzeniach i chorobach. Najczęściej nudności, wymioty powodowane są zatruciami pokarmowymi, chorobami układu pokarmowego, nerwowego, hormonalnego i moczowego. Nudności to uczucie potrzeby zwymiotowania.

Nudności, wymioty w zakresie kardiologii to objaw niewydolności serca na skutek zastoju krwi w układzie żylnym przewodu pokarmowego. Nudności, wymioty pojawiają się także w ostrej fazie zawału serca w wyniku podrażnienia przepony. Postępowanie polega na leczeniu choroby wywołującej i podawaniu środków przeciwwymiotnych. Często nudności i wymioty są objawem ubocznym różnorakich leków, chemio i radioterapii.

Z drugiej strony nasilone i długotrwałe wymioty prowadzą do zaburzeń wodnych i elektrolitowych, które niekorzystnie wpływają na układ krążenia. Znaczne odwodnienie prowadzi do obniżenia ciśnienia. Z kolei zaburzenie poziomów elektrolitów może wywołać groźną arytmię serca, dlatego w przypadku gdy wymioty są nasilone lub długotrwałe bardzo ważne jest uzupełnianie płynów i elektrolitów.

Piotr Bręborowicz, 2009-06-22
aktualizacja: 2010-10-15