Choroby naczyń - tętnic i żył czyli epidemia naszych czasów.

Choroby naczyń – tętnic, żył i naczyń chłonnych to grupa różnorodnych zaburzeń począwszy od wad wrodzonych, infekcji, zapaleń, urazów do zmian zwyrodnieniowych, nowotworowych, zakrzepowych i uciskowych.

Choroby tętnic mogą prowadzić do ich zwężenia (miażdżyca, niedorozwój, zapalenia, ucisk itp.) co skutkuje niedokrwieniem do martwicy włącznie zaopatrywanych przez nie narządów (zawał, udar). Choroby tętnic mogą także prowadzić do ich poszerzenia (miażdżyca, zespół Marfana, wady wrodzone, zapalenia itp.), nawet znacznego (tzw. tętniaki) i w konsekwencji pęknięcia/rozwarstwienia i krwawienia. Tętniaki mogą uciskać sąsiednie narządy powodując dodatkowe zaburzenia funkcjonowania organizmu. W obrębie tętnic może dochodzić do powstawania zakrzepów prowadzących do ich zwężenia czy niedrożności, także w mechanizmie zatorowości to jest przemieszczania się skrzepliny z prądem krwi i „zatykania” węższych odcinków tętnic.

Choroby naczyń mikrokrążenia dotyczą siatki najmniejszych naczyń pomiędzy układem tętnic i żył. Choroby naczyń mikrokrążenia polegają głównie na tzw. zmianach naczynioruchowych prowadzących do zmiany zabarwienia skóry (bladość, zaczerwienie, zasinienie), czasami z towarzyszącym bólem. Zaburzenia te często są łagodne, ale także mogą prowadzić do martwicy tkanek – np. w zespole Raynauda.

Choroby żył przebiegają najczęściej z ich poszerzeniem (żylaki), zmianami zapalnymi czy zakrzepicą. Żylaki kończyn stanowią głównie problem kosmetyczny, ale także mogą ulegać zmianom zapalnym i zakrzepowym, a także być przyczyną krwotoku. Spore zagrożenie krwotokiem stwarzają żylaki przełyku powstające np. w przebiegu marskości wątroby. Zakrzepica żył powierzchownych kończyn zwykle nie powoduje istotnych problemów, natomiast zakrzepica żył głębokich może prowadzić do groźnego powikłania jakim jest zatorowość płucna czyli „zatykanie” się naczyń płuc skrzeplinami powstałymi w układzie żylnym.

Choroby naczyń chłonnych dotyczą części układu krążenia, która odprowadza płyn tkankowy (chłonka) do układu żylnego. Najczęściej mamy do czynienia z zapaleniem naczyń chłonnych i obrzękiem limfatycznym. Obrzęk limfatyczny powstaje na skutek zablokowania odpływu chłonki i może prowadzić do znacznego zniekształcenia kończyny (słoniowacizna) z upośledzeniem jej funkcji.

W tym dziale opisujemy wybrane choroby naczyń, kilka innych, w tym miażdżycę umieściliśmy w osobnych częściach serwisu.

Piotr Bręborowicz, 2009-07-16
aktualizacja: 2010-11-27

Choroba i zespół Raynauda

Co to jest choroba Raynauda? Jaka jest jej przyczyna? Czy można i trzeba ją leczyć? »

Nadciśnienie płucne to trudny przeciwnik

Nadciśnienie płucne to rzadka choroba. Jak się objawia? Jak rozpoznać i leczyć? Jakie są konsekwencje? Jak zapobiegać? »

Przewlekła niewydolność żylna - powszechny problem.

Przewlekła niewydolność żylna to częsta przypadłość. Jak się objawia? Jak rozpoznać i leczyć? Jak zapobiegać? »

Tętniak aorty – biologiczna bomba zegarowa

Tętniak aorty – dowiedz się kiedy stwarza zagrożenie, jak go rozpoznać i jakie są możliwości leczenia »

Udar mózgu niedokrwienny i krwotoczny (wylew krwi do mózgu)

Udar mózgu niedokrwienny i krwotoczny (wylew). Jakie są czynniki ryzyka? Czy można go uniknąć? »

Zakrzepica żył głębokich to poważne zagrożenie

Zakrzepica żył głębokich to groźna choroba. Jak się objawia? Jak rozpoznać i leczyć? Jakie są konsekwencje? Jak zapobiegać? »

Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych

Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych to częsta dolegliwość. Jak się objawia? Jak rozpoznać i leczyć? »

Zatorowość płucna (zator płucny) to stan zagrażający życiu

Zatorowość płucna (zator płucny) to zagrożenie życia. Jak się objawia? Jak rozpoznać i leczyć? Jakie są konsekwencje? Jak zapobiegać? »

Żylaki kończyn dolnych to problem nie tylko kosmetyczny

Żylaki kończyn dolnych to nagminny problem. Jakie są konsekwencje? Jak leczyć? Jak zapobiegać? »