Nadciśnienie tętnicze- co robić gdy...

- lekarz rozpozna nadciśnienie tętnicze ? Należy przestrzegać jego zaleceń! Warto zaopatrzyć się w aparat do mierzenia ciśnienia.
- wystąpi gwałtowny skok ciśnienia? Należy przerwać wykonywaną czynność; usiąść lub położyć się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu (otworzyć okno). Jeśli lekarz zapisał lek ,,awaryjny” np. nitroglicerynę w celu zbicia ciśnienia, należy go zażyć. Jeżeli ciśnienie nie spadnie lub pojawią się niepokojące objawy (silny ból w klatce piersiowej, silny ból głowy, zaburzenia neurologiczne takie jak: mrowienie, niedowład lub paraliż, zaburzenia mowy lub widzenia), należy natychmiast wezwać pogotowie.
- wystąpi spadek ciśnienia? ,,Niskie ciśnienie”  jest inne dla każdego chorego. Niepokojące jest wówczas, gdy chory je odczuwa jako uczucie słabości, senności i ma mroczki przed oczyma. Może dojść do zasłabnięcia i utraty przytomności. Jeśli wystąpi duży spadek ciśnienia (np. 90/70 mmHg) połączony z wyżej wymienionymi objawami, to nie powinno się zażywać kolejnych tabletek na nadciśnienie. Należy się skontaktować się z lekarzem w celu dostosowania dawek leków. Jeżeli objawy są bardzo nasilone, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie.
- pomimo leczenia nie następuje poprawa ciśnienia? Należy skontaktować się z lekarzem kardiologiem w celu określenia czy nie jest to oporne nadciśnienie tętnicze wymagające specjalistycznej diagnostyki.
- leki są za drogie? Warto poprosić lekarza, żeby zapisał tańsze odpowiedniki. Istnieje bardzo duży wybór leków, a lekarz kierując się dobrem pacjenta zapisuje jak najlepsze lekarstwa, które są jednak droższe od starszych poprzedników.
- chcemy wyjechać na wycieczkę, wczasy? Należy zapytać lekarza, czy nie jest to zbyt ryzykowne. Na pewno trzeba zaopatrzyć się w zapas leków. Należy też sprawdzić czy istnieje możliwość otrzymania pomocy lekarskiej w miejscu, do którego się udajemy. Warto mieć przy sobie telefon komórkowy.

Piotr Bręborowicz, 2002-02-20
aktualizacja: 2010-11-27