Leczenie antynikotynowe

Co to są leki antynikotynowe?

Walka z nałogiem jest trudna. Wie o tym każdy kto próbował się od niego uwolnić. Problem stanowią objawy tzw. “głodu nikotynowego”: rozdrażnienie, poczucie braku papierosa, nerwowość, potliwość itp. Dolegliwości te pojawiają się już w kilka dni od ostatniego papierosa i trwają kilka tygodni. Leki antynikotynowe mają wspomagać tę walkę poprzez dostarczanie substancji zamiennej np. nikotyny, a leki nowsze znoszą objawy głodu. Leki antynikotynowe są drogie, ale zwykle stosowane są do roku, a oszczędność z porzucenia nałogu zwróci się wielokrotnie.

Dostępne preparaty nikotynowe:
Plastry: Nicorette, Nicotinell TTS
Gumy do żucia: Nicorette, Nicotinell

Zyban (tabletki) – to lek wspomagający rzucanie palenia poprzez osłabienie objawów głodu. Pobiera się go przez conjamniej 7 tygodni do nawet 12 miesięcy. Przez pierwsze 2 tygodnie leczenia dopuszczalne jest palenie niewielkiej liczby papierosów. Lek odstawia się stopniowo.

Champix (tabletki) – to nowy lek wspomagający rzucanie palenia poprzez osłabienie objawów głodu. Pobiera się go przez 12 tygodni. Leczenie rozpoczyna się na 1-2 tygodni przed planowanym zaprzestaniem palenia.

Leki antynikotynowe - co trzeba wiedzieć?

- Leków tych nie wolno brać kobietom w ciąży!!!
- Zawsze przed użyciem leku przeczytaj ulotkę!  Zawsze po otrzymaniu nowego lekarstwa, gdy pojawią się wątpliwości, objawy uboczne lub zajdzie nowa okoliczność – np. ciąża koniecznie należy przeczytać ulotki pobieranych leków, a także porozmawiać z lekarzem!
- Nie wszystkie leki “pasują do siebie”! Zawsze należy poinformować lekarza o wszystkich pobieranych lekach ponieważ niektóre leki wspólnie pobierane mogą nasilać lub osłabiać swoje działanie lub powodować działania uboczne.
- Szczególnie czujni powinni być chorzy z uszkodzeniem nerek i wątroby. W tych stanach nie wszystkie leki można bezpiecznie stosować, często należy stosować mniejsze dawki leków.

Piotr Bręborowicz, 2001-07-11
aktualizacja: 2009-07-24