Aspiryna (Acetylsalicylic acid, kwas acetylosalicylowy)

Co to jest aspiryna?

Aspiryna to obecnie szeroko stosowany lek w kardiologii. Ma na celu zapobieganie zakrzepom w tętnicach serca. Stosuje się ją u pacjentów z rozpoznaną chorobą miażdżycową, w tym z chorobą niedokrwienną serca (dławica piersiowa, zawał serca), o ile nie ma przeciwwskazań. Najczęściej stosowana dawka to 75-100 mg na dobę.

Aspiryna - najczęstsze objawy uboczne:
· zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego,
· nasilenie miesiączki.

Aspiryna - najważniejsze przeciwwskazania:
· uczulenie na aspirynę,
· astma oskrzelowa,
· choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.

Aspiryna - dostępne preparaty w dawkach „kardiologicznych”:
Acard, Acesan, Anopyrin, ASA, Aspirin Protect, Bestpiryn, Cardiopirin, Enterik 81, Galocard, Polopiryna.

Aspiryna jest również dostępna w większych dawkach (stosowana w innych schorzeniach), a także wchodzi w skład licznych leków złożonych.

Aspiryna - co robić gdy...

- po zażyciu aspiryny wystąpi wysypka lub duszność? Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, nie przyjmować kolejnych tabletek aspiryny.
- pojawią się dolegliwości „brzuszne” takie jak: nudności, wymioty, bóle brzucha? Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, nie zażywać kolejnych tabletek aspiryny.
- pojawią się „smoliste” stolce (czarne jak smoła)? Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Nie wolno przyjmować kolejnych tabletek aspiryny.

Aspiryna - co trzeba wiedzieć?

- Zawsze przed użyciem leku przeczytaj ulotkę! Jeśli po otrzymaniu nowego lekarstwa pojawią się wątpliwości, objawy uboczne lub zajdzie nowa okoliczność – np. ciąża, należy koniecznie przeczytać ulotki przyjmowanych leków, a także porozmawiać z lekarzem!
- Nie wszystkie leki „pasują do siebie”! Zawsze należy informować lekarza o wszystkich zażywanych lekach, ponieważ niektóre z nich, przyjmowane łącznie, mogą nasilać bądź osłabiać swoje działanie lub wywoływać skutki uboczne.
- Szczególnie czujne powinny być kobiety w ciąży oraz chorzy z uszkodzeniem nerek i wątroby. W tych stanach nie wszystkie leki można bezpiecznie stosować. Często konieczne jest stosowanie mniejszych dawek.
- Aspiryna produkowana  jest przez wiele firm. Aspiryna dostępna jest pod rozmaitymi nazwami. Różnią się ceną, ale zawsze można poprosić w aptece o wydanie najtańszego odpowiednika.

Piotr Bręborowicz, 2001-07-10
aktualizacja: 2014-12-07