Glikozydy naparstnicy – stare, dobre leki

Co to są glikozydy?

Glikozydy naparstnicy to leki tracące obecnie swoje wcześniejsze znaczenie, niemniej nadal stosowane w wielu sytuacjach. Działanie ich polega na zwiększeniu siły skurczu serca i zwolnieniu jego pracy. Obecnie stosuje się je jako leki pomocnicze w niewydolności serca i migotaniu przedsionków. Leki te należy stosować ostrożnie w niewydolności nerek oraz zaburzeniach poziomu potasu. Przedawkowanie może być bardzo groźne, dlatego z reguły stosuje się 1-2 dniową przerwę w ich podawaniu - np. w każdą niedzielę.

Glikozydy - najczęstsze objawy uboczne:
· mdłości,
· wymioty,
· biegunka,
· zaburzenia rytmu serca.

Glikozydy - najważniejsze przeciwwskazania:
· uczulenie na lek,
· wolna czynność serca,
· zespół WPW,
· zaburzenia elektrolitowe (niski poziom potasu),
· zaawansowana niewydolność nerek,
· zwężenie zastawki aortalnej.

Glikozydy - dostępne preparaty:
Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox, Proscillardin, Talusin

Glikozydy - co robić gdy...
 
- wystąpią mdłości, wymioty, biegunka? Należy odstawić lek i pilnie skontaktować się z lekarzem. Jest to prawdopodobnie objaw nietolerancji lub przedawkowania.
- pojawią się  zaburzenia rytmu serca? Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Zaburzenia rytmu serca mogą wystąpić na skutek nietolerancji lub przedawkowania.

Glikozydy - co trzeba wiedzieć?

- Zawsze przed użyciem leku przeczytaj ulotkę! Jeśli po otrzymaniu nowego lekarstwa pojawią się wątpliwości, objawy uboczne lub zajdzie nowa okoliczność – np. ciąża, należy koniecznie przeczytać ulotki przyjmowanych leków, a także porozmawiać z lekarzem!
- Nie wszystkie leki „pasują do siebie”! Zawsze należy informować lekarza o wszystkich zażywanych lekach, ponieważ niektóre z nich, przyjmowane łącznie, mogą nasilać bądź osłabiać swoje działanie lub wywoływać skutki uboczne.
- Szczególnie czujne powinny być kobiety w ciąży oraz chorzy z uszkodzeniem nerek i wątroby. W tych stanach nie wszystkie leki można bezpiecznie stosować. Często konieczne jest przyjmowanie mniejszych dawek.
- Większość leków produkowana jest przez wiele firm. Są one dostępne pod rozmaitymi nazwami. Różnią się także ceną, ale zawsze można poprosić w aptece o wydanie najtańszego odpowiednika.

Piotr Bręborowicz, 2001-07-10
aktualizacja: 2005-12-14