Nitrogliceryna (Glyceryl trinitrate, trójnitrogliceryna)

Co to jest nitrogliceryna?

Nitrogliceryna to obecnie bardzo szeroko stosowany lek w kardiologii. Ma na celu nie tylko zapobieganie napadom bólu „wieńcowego”, ale również ich przerywanie. Każdy pacjent z rozpoznaną chorobą niedokrwienną serca (dławica piersiowa, zawał serca) powinien zawsze nosić ten lek przy sobie, o ile nie ma przeciwwskazań do jego stosowania. Najczęściej stosuje się jedną lub dwie dawki jednorazowo.

Nitrogliceryna - najczęstsze objawy uboczne:
· bóle głowy,
· zaczerwienienie twarzy,
· spadek ciśnienia tętniczego krwi.

Nitrogliceryna - najważniejsze przeciwwskazania:
· uczulenie na nitroglicerynę,
· jaskra (choroba oczu),
· niskie ciśnienie tętnicze krwi.

Nitrogliceryna - dostępne preparaty ,,interwencyjne”:
- aerozole:  Nitromint, Trimonit,
- tabletki: Nitroglycerinum.

Nitrogliceryna - co robić gdy...

- po zażyciu nitrogliceryny wystąpi osłabienie, zasłabnięcie? Należy natychmiast ułożyć chorego płasko z uniesionymi nogami i rękoma, zmierzyć ciśnienie, a następnie skontaktować się z lekarzem. Nie wolno podawać kolejnych dawek nitrogliceryny.
- pojawią się bóle głowy, oczu? Należy skontaktować się z lekarzem.

Nitrogliceryna - co trzeba wiedzieć?

- Nitroglicerynę należy zażywać w pozycji siedzącej lub leżącej! W trakcie przyjmowania leku może dojść do spadku ciśnienia tętniczego krwi i w rezultacie do zasłabnięcia i przewrócenia się.
- Zawsze przed użyciem leku przeczytaj ulotkę! Jeśli po otrzymaniu nowego lekarstwa pojawią się wątpliwości, objawy uboczne lub zajdzie nowa okoliczność – np. ciąża, należy koniecznie przeczytać ulotki przyjmowanych leków, a także porozmawiać z lekarzem!
- Nie wszystkie leki „pasują do siebie”! Zawsze należy informować lekarza o wszystkich zażywanych lekach, ponieważ niektóre z nich, przyjmowane łącznie, mogą nasilać bądź osłabiać swoje działanie lub wywoływać skutki uboczne.
- Szczególnie czujne powinny być kobiety w ciąży oraz chorzy z uszkodzeniem nerek i wątroby. W tych stanach nie wszystkie leki można bezpiecznie stosować. Często konieczne jest przyjmowanie mniejszych dawek.
- Większość leków produkowanych jest przez wiele firm. Są one dostępne pod rozmaitymi nazwami. Różnią się także ceną, ale zawsze można poprosić w aptece o wydanie najtańszego odpowiednika.


Piotr Bręborowicz, 2001-07-01
aktualizacja: 2005-12-14