Menopauza, przekwitanie

Menopauza (przekwitanie) to okres wygaśnięcia czynności hormonalnej jajników. Z definicji menopauza to ostatnia miesiączka, po której nie ma kolejnego krwawienia przez 12 miesięcy. Okres okołomenopauzalny obejmuje kilka lat przed i rok po menopauzie.

Okres okołomenopauzalny, to czas kiedy mogą się pojawić różne dolegliwości – między innymi tzw. objawy wypadowe (naczynioruchowe), do których należą uderzenia gorąca, zlewne poty, kołatania serca i lęk.

Menopauza to również koniec ochronnego działania estrogenów na układ krążenia. Po menopauzie stopniowo wzrasta ryzyko sercowo-naczyniowe u kobiet. Związane to jest ze zmianami hormonalnymi, jak i zaprzestaniem w tym okresie działalności zawodowej i zmniejszenia aktywności fizycznej. Prowadzi to do narastania otyłości, rozwoju nadciśnienia tętniczego i cukrzycy, zaburzeń lipidowych, które łącznie prowadzą do rozwoju miażdżycy i jej skutków tj. zawał serca czy udar mózgu.

W celu kontroli objawów jakie serwuje okres przejściowy i menopauza stosuje się tzw. hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Z tą terapią łączono także nadzieje na spowolnienie postępu miażdżycy i zmniejszenia ryzyka jej powikłań. Niestety dotychczas nie uzyskano pozytywnych wyników, co więcej terapia ta zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu.


Piotr Bręborowicz, 2008-10-23
aktualizacja: 2008-10-23

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ), estrogeny

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) łagodzi objawy okresu przekwitania. Miała też chronić przed chorobami serca. Czy estrogeny rzeczywiście wydłużają życie? »