Kiedy stosujemy leki odchudzające?

Leki odchudzające mają za zadanie wspomóc proces odchudzania a nie zastąpić właściwą dietę i wysiłek fizyczny. Zalecane są tylko w przypadkach otyłości lub nadwagi z BMI>27 z co najmniej jedną chorobą związaną z otyłością, i tylko jeśli leczenie dietą i ruchem nie przyniosło efektu.

Jak działają leki odchudzające?

1. Leki odchudzające hamujące łaknienie
Sibutramina – działa ośrodkowo przyspieszając wystąpienie uczucia sytości oraz zwiększa wydatek energetyczny. Stosuje się przez 12 miesięcy, średni spadek wagi wynosi w ciągu roku 5kg.
Dostępne preparaty:
Lindaxa, Meridia, Zelixa.

2. Leki odchudzające hamujące wchłanianie pokarmów
Orlistat – hamuje trawienie i wchłanianie tłuszczów w jelicie, doprowadzając do ich zwiększonego wydalania. Stosuje się przez 12 miesięcy, średni spadek wagi wynosi w ciągu roku 3kg.
Dostępne preparaty:
Xenical

3. Ziołowe leki odchudzające
To leki powszechnie stosowane, dostępne są bez recepty. Zwykle mają słabe działanie przeczyszczające. Ich długoterminowa skuteczność jest wątpliwa.

Leki odchudzające - co robić gdy...
- wystąpią nowe dolegliwości, objawy? – skontaktować się z lekarzem.
- przyjmowana dawka leku nie daje pożądanego efektu? Należy skontaktować się z lekarzem w celu dostosowania dawki lub zmiany leku.

Leki odchudzające - co trzeba wiedzieć?
- Leki odchudzające mają liczne działania niepożądane i liczne przeciwwskazania.
- Zawsze zanim zastosujesz leki odchudzające przeczytaj ulotkę! Jeśli po otrzymaniu nowego lekarstwa pojawią się wątpliwości, objawy uboczne lub zajdzie nowa okoliczność – np. ciąża, należy koniecznie przeczytać ulotki przyjmowanych leków, a także porozmawiać z lekarzem!
- Nie wszystkie leki „pasują do siebie”! Zawsze należy informować lekarza o wszystkich zażywanych lekach, ponieważ niektóre z nich, przyjmowane łącznie, mogą nasilać bądź osłabiać swoje działanie lub wywoływać skutki uboczne.
- Szczególnie czujne powinny być kobiety w ciąży oraz chorzy z uszkodzeniem nerek i wątroby. W tych stanach nie wszystkie leki można bezpiecznie stosować.
- Leki odchudzające produkowane są przez wiele firm. Są one dostępne pod rozmaitymi nazwami. Różnią się także ceną, ale zawsze można poprosić w aptece o wydanie najtańszego odpowiednika.


Piotr Bręborowicz, 2008-11-16
aktualizacja: 2009-07-24