Jak bezpiecznie spędzić wakacje mając chorobę układu krążenia?

Choroby układu krążenia są związane często z mniejszą wydolnością wysiłkową, gorszą tolerancją długotrwałego unieruchomienia, wysokich jak i niskich temperatur. W pewnych okolicznościach może dojść do gwałtownego nasilenia choroby i poważnych powikłań zagrażających zdrowiu i życiu.

Dlatego osoby z rozpoznaną chorobą układu krążenia (także z innymi poważnymi schorzeniami) powinny zapytać swojego lekarza przed planowanym wyjazdem o ryzyko z nim związanym i o środki ostrożności. Poniżej prezentujemy kilka, naszym zdaniem użytecznych porad na bezpieczne wakacje. Życzymy udanego urlopu.

Bardzo istotny jest wybór środka podróży. Jeśli wybieramy się do dalekiego kraju, to w zasadzie pozostaje przelot samolotem. Jednak w niektórych chorobach latanie samolotem jest przeciwwskazane i trzeba o tym wiedzieć. Jeśli lot jest bardzo długi, to należy stosować profilaktykę zakrzepicy żył głębokich związaną z długotrwałym unieruchomieniem w pozycji siedzącej. Polega ona przede wszystkim na odpowiednich ćwiczeniach łydek w czasie lotu i przechadzkach, a w niektórych przypadkach także na podskórnym podaniu leku przeciwkrzepliwego.

Kolejnym punktem do przedyskutowania z lekarzem to planowana aktywność, zwłaszcza ta ekstremalna – jak nurkowanie, skoki spadochronowe itp. I w tym przypadku także niektóre schorzenia (występujące także u ludzi młodych) wykluczają możliwość bezpiecznego ich uprawiania. Niebezpieczeństwo związane to jest z dużymi przeciążeniami, znacznymi zmianami ciśnienia, urazami czy przebywaniem na dużej wysokości nad poziomem morza.

Wybierając kraj naszych wakacji pamiętajmy, że w niektórych krajach zagrażają nam choroby zakaźne. W związku z tym należy unikać skażonej wody i żywności. W niektórych krajach wymagane są szczepienia przeciwko durowi brzusznemu, żółtej febrze itd. Ważne jest także przyjmowanie leków antymalarycznych w strefie dotkniętej tą chorobą (wg. zaleceń lekarza!).

Dobrze mieć ze sobą dokumentację swojej choroby (najlepiej krótki opis w języku angielskim lub miejscowym) co bardzo ułatwi i przyspieszy pomoc w przypadku ostrego zachorowania. Dobrze wykupić dodatkowe ubezpieczenie, ponieważ koszty leczenia mogą być naprawdę duże. W krajach Unii Europejskiej należy posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawaną przez NFZ. Należy dowiedzieć się gdzie jest najbliższy szpital, czy potrzebny specjalista – szczególnie ważne np. dla chorych z wrodzonymi wadami serca czy z wszczepionymi rozrusznikami czy kardiowerterami.

Telefon komórkowy z roamingiem znacznie ułatwia wezwanie pomocy. Dobrze mieć czytelnie zapisany w portfelu kontakt do rodziny, tak aby szpital mógł ją szybko powiadomić.

Trzeba przygotować sobie niezbędny zapas pobieranych leków, a dodatkowo zabrać środki opatrunkowe, leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe.

Będąc na miejscu należy dostosować swoją aktywność do swoich możliwości i warunków klimatycznych i po prostu nie przeholować.

W krajach o ciepłym i tropikalnym klimacie należy chronić się przed upałem i oparzeniem słonecznym. Służy temu odpowiednio dobrana odzież, kremy z filtrem i unikanie przebywania na otwartym słońcu w godzinach jego największej aktywności.
Należy pamiętać, że w gorącym klimacie tracimy znacznie więcej wody, więc należy odpowiednio dużo pić aby zapobiegać odwodnieniu. Również groźne może być nadmierne wyziębienie związane ze zbyt długim przebywaniem w wodzie, czy na dużych wysokościach.

Piotr Bręborowicz, 2007-06-24
aktualizacja: 2009-06-24

Czy latanie samolotem z chorym sercem jest bezpieczne?

Latanie samolotem (podróże lotnicze) z chorym sercem. Jak się przygotować? Kto nie powinien latać? »

Czy nurkowanie z chorym sercem jest bezpieczne?

Nurkowanie z chorym sercem. Jak się przygotować? Kto nie powinien nurkować? »

Wpływ warunków wysokogórskich na układ krążenia.

Czy narciarstwo, treking, wspinaczka są bezpieczne dla pacjentów z chorobami układu krążenia? »

Szczepienia przed podróżą

Wybierając się na egzotyczną wyprawę nie zapomnij o niezbędnych szczepieniach. Umów się nawiytę »