Szmery w sercu to niepokojący objaw.

Szmery w sercu to zjawisko wysłuchiwane w czasie badania słuchawką lekarską. Szmery w sercu to wibracje powstające na skutek turbulentnego przepływu krwi. Szmery w sercu postają w miejscu zwężenia lub niedomykalności zastawki, zwężenia ujścia komory serca czy początkowego odcinka aorty lub tętnicy płucnej. Szmery w sercu powstają także w przebiegu przecieku przez ubytki przegród serca.

Szmery czasami są obecne także w zdrowym sercu z powodu zwiększonego przepływu np. w ciąży, nadczynności tarczycy, niedokrwistości itd. Szmery w sercu pojawiają się też na skutek „muzycznych” właściwości struktur tj nici ścięgniste czy nasady płatków zastawki płucnej i aortalnej. Te szmery bywają nazywane „niewinnymi” – są zwykle okresowe, zmienne w charakterze i nasileniu, zależne od pozycji ciała, zanikają w trakcie dorastania lub pojawiają się w trakcie starzenia (stwardnienie aorty). Niewinne szmery wysłuchiwane w okolicy serca mogą również powstawać w tętnicach płucnych przy spłaszczeniu klatki piersiowej (brak tłumienia) czy w naczyniach piersi u kobiet w ciąży i w czasie karmienia.

Szmery w sercu mogą być pojedyncze lub mnogie, zależnie od defektu, mają różną lokalizację, wysokość, charakter. Czasami szmerom towarzyszą inne zjawiska osłuchowe. Szmery w sercu wykazują też czasami tzw. promieniowanie, czyli są też słyszalne w miejscach odleglejszych – np. pod obojczykami, na plecach czy szyi. Szmery w sercu dzielimy zależnie od czasu w cyklu serca na skurczowe, rozkurczowe i ciągłe (szmery skurczowo-rozkurczowe).

Jeśli stwierdzono u Ciebie szmery w sercu udaj się do kardiologa na wizytę i ECHO serca aby ustalić rozpoznanie!

Piotr Bręborowicz, 2009-07-26
aktualizacja: 2010-10-15