Zawał serca - co trzeba wiedzieć?

- Zawał serca jest ostrym powikłaniem choroby przewlekłej jaką jest miażdżyca (90% przypadków). Pacjent wymaga stałej kontroli i leczenia. Nie wolno zaprzestawać przyjmowania leków, gdy samopoczucie się poprawia.
- Dawki, rodzaj i ilość leków często się zmieniają. Zmiany te są niezbędne w celu uzyskania jak najlepszego stanu zdrowia pacjenta. Sok grejpfrutowy jest zakazany dla pacjentów przyjmujących wiele różnych leków.
- Nie należy rezygnować z wysiłku fizycznego. Jest on bardzo pożądany, ale jego rodzaj i intensywność należy ustalić z lekarzem.
- Chorzy z niewydolnością serca powinni ograniczyć ilość wypijanych płynów oraz używania soli kuchennej. Należy o to zapytać lekarza.
- Dostępnych jest obecnie bardzo wiele leków. Każdy ma prawo prosić lekarza o zapisanie tańszych lub droższych specyfików.
- Apteki mają obowiązek informować o tańszych odpowiednikach oraz wydać je zamiennie na żądanie. Wiele leków jest produkowanych przez licznych producentów krajowych i zagranicznych, a ceny różnią się często znacznie.
- Apteki narzucają różne marże. Warto sprawdzić cenę leków w kilku aptekach przed wykupieniem recept.
- Obecnie szczepienie przeciwko WZW B (żółtaczka zakaźna) przed zabiegami kardiologii inwazyjnej nie jest wymagane ani finansowane przez NFZ. Warto się jednak szczepić na własny koszt, nawet jeśli się nie choruje. Daje to zabezpieczenie w przypadku niespodziewanego zabiegu bądź badania inwazyjnego. Nie trzeba wtedy czekać wymaganych sześciu tygodni na skuteczność szczepienia.
· Grypa u osób z chorobami układu krążenia częściej prowadzi do powikłań, dlatego szczepionka przeciw tej infekcji zalecana jest u tych chorych  co roku.

Piotr Bręborowicz, 2002-02-20
aktualizacja: 2010-11-27