Cukrzyca - co trzeba wiedzieć?

· Cukrzyca to choroba przewlekła. Wymaga więc stałej kontroli i leczenia. Nigdy nie wolno zaprzestawać przyjmowania leków, nawet gdy samopoczucie się poprawia.
· Należy wiedzieć jak postępować w przypadku niedocukrzenia
· Dawki, rodzaj i ilość leków często się zmieniają. Zmiany te są niezbędne w celu uzyskania jak najlepszego stanu zdrowia. Sok grejpfrutowy jest zakazany dla pacjentów przyjmujących wiele różnych leków.
· Nie należy rezygnować z wysiłku fizycznego. Wysiłek fizyczny jest bardzo pożądany, ale jego rodzaj i intensywność należy ustalić z lekarzem.
· Osoby z niewydolnością serca muszą ograniczyć ilość wypijanych płynów oraz spożycie soli kuchennej. Należy o to zapytać lekarza.
· Dostępnych jest obecnie bardzo wiele leków. Każdy ma prawo prosić lekarza o zapisanie tańszych lub droższych specyfików.
· Apteki mają obowiązek (choć rzadko go wypełniają) informować o tańszych odpowiednikach oraz wydać je zamiennie na żądanie! Wiele leków jest produkowanych przez licznych producentów krajowych i zagranicznych, a ceny różnią się często znacznie.
· Apteki narzucają różne marże! Warto sprawdzić cenę leków w kilku aptekach przed wykupieniem recept.
· Ważne jest wygodne obuwie – w zaawansowanej chorobie może dojść do uszkodzenia stóp „stopa cukrzycowa”, które może prowadzić do powstawania nagniotków (modzeli) owrzodzeń, następnie zakażenia i amputacji kończyny.
· Obecnie szczepienie przeciwko WZW B (żółtaczka zakaźna) przed zabiegami nie jest finansowane przez NFZ. Warto się jednak szczepić na własny koszt, nawet jeśli się nie choruje. Daje to zabezpieczenie w przypadku niespodziewanej procedury inwazyjnej, której może wymagać cukrzyca. Nie trzeba wtedy czekać wymaganych sześciu tygodni na skuteczność szczepienia.
· Grypa u osób z chorobami układu krążenia częściej prowadzi do powikłań, dlatego szczepionka przeciw tej infekcji zalecana jest u tych chorych  co roku.

Piotr Bręborowicz, 2002-02-20
aktualizacja: 2010-11-27