Zdrowy styl życia – fanaberie czy konieczność?

Zdrowy styl życia to jeden z głównych tematów prasy „zdrowotnej”. Wszyscy o tym słyszymy, dyskutujemy, część stara się uzyskane porady wcielać w życie, ale na czym rzeczywiście polega zdrowy styl życia? Wielu zadaje sobie to pytanie, choć odpowiedź jest prosta, to realizacja wymaga motywacji i dyscypliny.

Zdrowy styl życia opiera się na kilku głównych filarach, którymi są: właściwa dieta, odpowiednia aktywność fizyczna, unikanie czynników szkodliwych, umiejętność odpoczywania i właściwe podejście do życia. Kiedy zacząć zdrowy styl życia? Im wcześniej tym lepiej, powinni o to już zadbać rodzice ucząc swoje pociechy właściwych nawyków i dbając aby wszystkie zabiegi profilaktyczne zostały wykonane.

Zdrowy styl życia – filar pierwszy, czyli dieta. W obecnych czasach pośpiech i lenistwo powodują, że co raz częściej sięgamy po produkty wysokoprzetworzone, czy gotowe, które wystarczy podgrzać czy zaparzyć lub korzystamy z barów i restauracji, do tego wszechobecne chipsy, solone orzeszki, słodycze i słodzone napoje. Ten jadłospis to receptura na powolne samobójstwo… Zdrowy styl życia wymaga samodzielnego przygotowywania posiłków z nieprzetworzonych produktów, które najlepiej kupować u sprawdzonych handlowców i producentów. Tanio i szybko, znaczy niestety niezdrowo. Warto śledzić doniesienia prasowe, którzy producenci i handlowcy oszukują oraz jakie jest skażenie żywności sprowadzanych z różnych regionów kraju i świata. Przeczytaj artykuły dotyczące diety w tym dziale, szczególnie polecamy dietę śródziemnomorską.

Zdrowy styl życia – filar drugi, czyli aktywność fizyczna. Samochód, telewizor i komputer to główne przyczyny naszej słabej kondycji, bólów kręgosłupa i otyłości. Jesteśmy stworzeni do życia w ciągłym ruchu, a my przez większość czasu siedzimy, cena za to jest niemała. Przeczytaj nasze artykuły o ruchu i sporcie.

Zdrowy styl życia – filar trzeci, czyli unikanie czynników szkodliwych. Palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu i leków, narkotyki to przyczyny znacznej chorobowości i skrócenia życia. Czy naprawdę trzeba być niewolnikiem nałogów i płacić haracz własnym zdrowiem? Z pewnością nie! Przeczytaj w tym dziale artykuły o paleniu tytoniu i alkoholu.

Zdrowy styl życia – filar czwarty, czyli umiejętność odpoczywania. Pracodawcy podstępnie zmuszają do dodatkowych godzin pracy wykorzystując służbowe telefony komórkowe, notebooki, Internet itp. Inni sami narzucają sobie jarzmo pracoholizmu goniąc za zyskiem lub z poczucia misji. Nadmiar pracy jest szkodliwy, a zdrowy styl życia wymaga aby odpoczywać, wysypiać się i korzystać z urlopu. Aktywny fizycznie wypoczynek daje najlepsze rezultaty. Naprawdę nie jesteśmy niezastąpieni, pozwólmy część spraw załatwić innym. Zdrowy styl życia to również umiejętność radzenia sobie ze stresem i związaną z nim agresją – świetnym wentylem bezpieczeństwa jest uprawianie sportu. Przeczytaj nasz artykuł o stresie.

Zdrowy styl życia – filar piąty, kluczowy czyli właściwe podejście do życia. Media sieją propagandę sukcesu i zachęcają do zwiększania konsumpcji. Sukces osiągną nieliczni z nas, ale czy jest on rzeczywiście potrzebny do szczęścia? Należy realnie wytyczać swoje cele życiowe, a nie przeć za wszelką cenę do zbicia fortuny. Trzeba umieć cieszyć się z tego co się posiada, co nie oznacza rezygnacji z ambitnych zamierzeń, nie mogą one jednak stać się centralnym punktem naszego życia. Akceptacja niepowodzeń, porażek i choroby również jest nie lada sztuką ułatwiającą codzienne życie.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już na czym polega zdrowy styl życia i być może znajdziesz dość siły i czasu aby go wcielić w życie. Zdrowy styl życia to inwestycja długoterminowa, ale dająca duże i pewne zyski.

Piotr Bręborowicz, 2009-07-31
aktualizacja: 2009-07-31