Leczenie zabiegowe i operacyjne chorób układu krążenia

Obecnie kardiologia rozwija się bardzo dynamicznie. Jest wdzięczną dziedziną medycyny, gdzie efekty leczenia są bardzo dobre. Często chorzy i ich rodziny są wręcz zdumieni dramatyczną poprawą stanu zdrowia. Te sukcesy kardiologia zawdzięcza nie tylko postępowi diagnostyki i wprowadzania coraz skuteczniejszych leków, ale głównie dzięki leczeniu zabiegowemu. Nie chodzi tu tylko o zabiegi kardiochirurgiczne tj. by-passy” czy wszczepianie sztucznych zastawek serca.

Kardiologia dysponuje szeregiem drobnych zabiegów na tętnicach wieńcowych, na sercu w przypadku arytmii, czy wszczepienie rozruszników serca. Warto się zapoznać z opisami poszczególnych zabiegów aby je lepiej zrozumieć, wiedzieć czego się po nich spodziewać, czy też jak się do nich przygotować. Z pewnością w rodzinie, lub wśród najbliższych znajomych znajdzie się ktoś, kto przebył taki zabieg, lub wymaga jego wykonania. Zachęcamy do odwiedzenia stron poświęconych tym zabiegom.

Piotr Bręborowicz, 2002-01-25
aktualizacja: 2006-03-31

Ablacja RF – definitywne leczenie wielu arytmii

Ablacja - mało znany zabieg, wykonywany tylko w wysoko specjalistycznych ośrodkach. Warto więc zapoznać się z podstawowymi informacjami na ten temat »

Angioplastyka tętnic wieńcowych (PTCA, balonikowanie)

Angioplastyka wieńcowa, (balonikowanie) to skuteczny zabieg uwalniający od dolegliwości. Dowiedz się jak przebiega angioplastyka i jak się przygotować »

By-passy (bezpośrednia rewaskularyzacja mięśnia sercowego, pomostowanie aortalno-wieńcowe)

By-passy nie takie straszne jak 20 lat temu! Rutynowa operacja kardiochirurgiczna ratująca życie »

Kardiowersja elektryczna, defibrylacja

Impuls elektryczny, który ratuje życie. Nadal większość karetek pogotowia w Polsce nie jest wyposażona w sprzęt do kardiowersji/defibrylacji,choć koszt takiego sprzętu jest niewielki »

Kardiowerter - defibrylator (ICD) - wszczepialne "koło ratunkowe"

Kardiowerter-defibrylator nowoczesne i bardzo kosztowne urządzenie ratujące życie ludziom ze śmiertelnymi zaburzeniami rytmu serca »

Laserowa rewaskularyzacja mięśnia serca (przezmięśniowa laserowa rewaskularyzacja serca, laseroterapia serca, TMLR)

Laseroterapia serca – próba zmniejszenia objawów u chorych, u których nie można wykonać „by-passów” lub angioplastyki wieńcowej »

Przeszczep serca (transplantacja serca)

Przeszczep serca - ostatnia deska ratunku dla osób z bardzo ciężką chorobą serca. Zabieg wzbudzający nadal liczne kontrowersje zwłaszcza na tle światopoglądowym »

Przezskórne wszczepienie zastawki aortalnej - TAVI (ang.)

Przezskórne wszczepienie zastawki aortalnej (TAVI) to nowa nadzieja dla ciężko chorych, którym nie może pomóc kardiochirurg. Przeczytaj na czym polega zabieg »

Rozrusznik serca (stymulator serca) - wszczepienie

Rozrusznik serca (stymulator) - wszczepienie - jedna z najefektywniejszych metod leczenia w kardiologii »

Operacje zastawek serca

Operacje zastawek serca stały się obecnie rutynowym i skutecznym sposobem leczenia w zaawansowanych wadach serca »