Zawał serca, (potocznie atak serca, łac. infarctus cordis) - seryjny zabójca cywilizowanego świata

Zawał serca - co to jest?

Zawał serca jest spowodowany długotrwałym niedokrwieniem mięśnia sercowego, w wyniku którego jego część obumiera. Na zawał serca chorują najczęściej osoby po 40 roku życia, zwłaszcza mężczyźni, choć po 65 roku życia kobiety chorują równie często. Zawał serca częściej występuje u osób z tzw. czynnikami ryzyka, do których zaliczamy: palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, podwyższony cholesterol, występowanie choroby u członków rodziny. Zawał serca jest także związany z różnymi infekcjami, co wpływa na sezonowe zwiększanie się liczby chorych na zawał serca.
Zawał serca to jedna z głównych przyczyn przedwczesnej śmierci.

Zawał serca - Objawy

Zawał serca występuje u osób z dławicą (dusznicą) piersiową, może także być jej pierwszym objawem u ludzi dotąd zdrowych. W rzadkich przypadkach zawał serca jest wywoływany przez inną przyczynę.

Zawał serca objawia się przede wszystkim bardzo silnymi, długotrwałymi (z reguły ponad 20 min.) bólami w klatce piersiowej w spoczynku. Zawał serca może być sprowokowany dużym wysiłkiem fizycznym (podnoszenie ciężarów, szybkie chodzenie, wchodzenie po schodach itp.) lub sytuacją stresową, które mogą powodować pęknięcie blaszki miażdżycowej.

Typowy zawał serca objawia się bólami, które z reguły nie ustępują po zaprzestaniu wysiłku lub zażyciu nitrogliceryny. Bóle powodowane przez zawał serca mają charakter tępy, rozpierający, rozrywający, ściskający, duszący, rwący, palący. Zlokalizowane są zwykle za mostkiem lub po lewej stronie klatki piersiowej, rzadko z prawej lub w jamie brzusznej - zawał serca ściany dolnej. Bóle te mogą promieniować (rozchodzić się) do lewego barku, ramienia, łokcia czy dłoni, do szyi, gardła, szczęki lub pleców.

W niektórych przypadkach, zawał serca manifestuje się dolegliwościami o charakterze nietypowym i trudno je rozpoznać – zwłaszcza zawał dolnej ściany serca, w którym często jedynymi dolegliwościami są: ból brzucha, nudności, wymioty, złe samopoczucie.

Chory, u którego wystąpił zawał serca zamiast bólu może również odczuwać duszność („skrócenie oddechu”) i uczucie ciężaru na klatce piersiowej. Zawał serca często powoduje znaczne osłabienie, które może prowadzić do zasłabnięcia i utraty przytomności. Często chorzy na zawał serca odczuwają silny lęk i są „zlani” zimnym potem. U chorego na zawał serca ciśnienie tętnicze krwi może być normalne, niskie lub wysokie. Tętno z reguły jest przyśpieszone, może być jednak zwolnione. Zawał serca jest odpowiedzialny za wiele przypadków tzw. nagłej śmierci sercowej.

Czasami dominującym objawami u chorych, u ktorych wystąpił zawał serca będdzie arytmia serca lub niewydolność serca. 

Jeżeli bóle dławicowe są długotrwałe, silne, pojawiają się w spoczynku (bez wysiłku) i w nocy, to jest to bardzo niepokojący sygnał i może to być zawał serca. Dolegliwości takich nie wolno lekceważyć!

Może się zdarzyć, że niespodziewanie dowiecie się Państwo, że przebyliście zawał serca! Jak to możliwe? Otóż, różni ludzie różnie reagują na ból (zwłaszcza osoby z cukrzycą mogą go odczuwać znacznie słabiej) co powoduje, że przy słabiej nasilonych dolegliwościach (często spowodowanych przez „mały” zawał serca) nie szukają pomocy lekarskiej.

Zawał serca - następstwa

Zawał serca to bardzo poważna choroba prowadząca do śmierci w około 40-50% przypadków. Największy odsetek chorych na zawał serca umiera przed przybyciem do szpitala, śmiertelność szpitalna z powodu zawału serca systematycznie się zmniejsza dzięki postępowi kardiologii. Zawał serca ta może prowadzić do znacznego upośledzenia sprawności i może wiązać się z utratą pracy bądź koniecznością ograniczenia swojej aktywności. W wielu przypadkach można jednak temu zapobiec, wcześnie rozpoznając zawał serca i podejmując właściwe leczenie i zdrowy styl życia!

· Przebyłeś zawał serca? kliknij tutaj aby znaleźć kardiologa

Piotr Bręborowicz, 2002-02-20
aktualizacja: 2010-11-27

Jak uniknąć zawału serca – dekalog świadomego pacjenta

Jak uniknąć zawału serca? Poznaj wiedzę tajemną o zdrowiu. Przeczytaj jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej groźnej choroby »

Jak ocenić ryzyko zawału serca

Zawał serca - czy jestem zagrożony? Sprawdź swoje ryzyko »

Seks a serce, seks po zawale

Seks po zawale i problemy z pożyciem intymnym chorych kardiologicznych. »

Zawał serca - jakie badania służą diagnostyce i rokowaniu

Zawał serca czasami sprawia dużo trudności diagnostycznych i terapeutycznych. Jak rozpoznaje się i leczy zawał serca? Jakie jest rokowanie? »

Zawał serca - na czym polega opieka i leczenie

Zawał serca to bardzo poważne zagrożenie zdrowia i życia, ale kardiolodzy są uzbrojeni w potężne narzędzia diagnostyczne i terapeutyczne »

Życie po zawale serca – poradnik w pigułce

Co można po zawale serca? Czego nie wolno robić? Kiedy można wrócić do pracy? Przeczytaj poradnik zawałowca »

Zawał serca - o co pytać lekarza?

Zawał serca wymaga skomplikowanej terapii i diagnostyki, która często rodzi wiele pytań, które są najważniejsze? »

Zawał serca - co robić gdy...

Zawał serca niesie szereg dolegliwości i ograniczeń w życiu codziennym. Warto wiedzieć co robić w szczególnych sytuacjach »

Zawał serca - co trzeba wiedzieć?

Zawał serca komplikuje życie. Co trzeba wiedzieć, aby radzić sobie jak najlepiej? »

Zawał serca - to nie koniec świata

Zawał serca to nie koniec świata. Szalenie ważna jest zmiana stylu życia i rehabilitacja. W wielu przypadkach można prowadzić normalne życie »

Opóźnienie zgłoszenia się do szpitala chorego na zawał serca

Jeśli podejrzewasz, że masz zawał serca jak najszybciej zadzwoń po Pogotowie! Każda minuta się liczy »

,,Złota godzina' a zawał serca

Gdy wystąpi zawał serca chorzy często przez wiele godzin zwlekają z pójściem do lekarza. Jeśli czekają zbyt długo, może być za późno »