24-godzinny zapis EKG metodą Holtera (Holter EKG)

Umów badanie w Poznaniu>>>

Co to jest Holter EKG?

"Holter EKG" to podstawowe badanie w diagnostyce zaburzeń rytmu serca, jest proste i tanie. Holter wiąże się z niewielką uciążliwością dla chorego polegającą na noszeniu przez 24 godziny na pasku miniaturowego aparatu podłączonego przewodami do samoprzylepnych elektrod rozmieszczonych na klatce piersiowej.

Jedynymi niedogodnościami są utrudnione mycie oraz podrażneinia skóry pod samoprzylepnymi elektrodami. ,,Holter EKG” umożliwia ocenę rytmu serca oraz licznych zaburzeń, które pojawiają się rzadko i trwają na tyle krótko, że nie udaje się ich ocenić przy pomocy standardowego EKG.

Holter EKG nie wykazuje jednak wszystkich nieprawidłowości i nawet osoba z prawidłowym wynikiem tego badania może cierpieć na poważną chorobę serca.

Holter EKG ma obecnie także pewne odmiany.
- „Event Holter” – urządzenie wypożyczane na dłuższy czas – podłączane przez pacjenta w czasie dolegliwości. Zapis w pamięci urządzenia następuje po naciśnięciu przycisku. Po dokonaniu zapisu należy się zgłosić do lekarza celem odczytu.
- „ILR” – implantable loop recoder – to małe urządzenia wszczepiane pod skórę klatki piersiowej zapisujące pracę serca, nie wymagające obsługi ze strony pacjenta.
- Tele-EKG – to miniaturowe aparaty EKG podłączane samodzielnie przez pacjenta w czasie dolegliwości – zapis jest transmitowany w czasie rzeczywistym do ośrodka oceniającego.
- Zapisy holterowskie urządzeń wszczepionych tj rozrusznik serca czy kardiowerter defibrylator

W podejrzanych przypadkach należy wykonać dodatkowe badania takie jak: test wysiłkowy, ECHO serca. Badanie jest oceniane przez komputer, a następnie powinno być jeszcze raz sprawdzone przez specjalistę, aby uniknąć pomyłek.

Holter EKG - ocena wyniku

· Ocenę zapisu Holtera EKG może przeprowadzić doświadczony lekarz internista lub lekarz rodzinny, ale najlepiej zrobi to lekarz kardiolog.
· Komputerowa analiza EKG jest pomocna, ale nie może zastąpić lekarza.
· Lekarz oceniający badanie powinien znać chorego i jego historię choroby, gdyż czasami obraz EKG może odpowiadać różnym schorzeniom

Holter EKG - przygotowanie do badania

· Holter EKG nie wymaga specjalnego przygotowania.
· U osób z mocno owłosioną klatką piersiową czasami konieczne jest częściowe zgolenie zarostu, aby elektrody trzymały się skóry.

Holter EKG - co trzeba wiedzieć?

· “Holter” nie jest badaniem doskonałym. Prawidłowy wynik nie wyklucza choroby serca i odwrotnie: pozornie zły wynik nie musi oznaczać choroby.

Gdzie wykonać Holter EKG?

· Kliknij tutaj aby znaleźć kardiologa


Piotr Bręborowicz, 2001-07
aktualizacja: 2006-05-16

Całodobowy, długoterminowy nadzór kardiologiczny - mobile holter

Holter długoterminowy - mobile holter to doskonałe rozwiązanie w diagnostyce rzadko występujących objawów sugerujących arytmię serca »

Rejestrator zdarzeń – czarna skrzynka zaburzeń rytmu serca

Rejestrator zdarzeń to bezcenna pomoc w diagnostyce sporadycznie występujących kołatań serca, zasłabnięć i utrat przytomności. Na czym polega? »