Badania dodatkowe serca i naczyń

Współczesna kardiologia wykorzystuje liczne specjalistyczne badania serca i naczyń, które pomagają rozpoznać chorobę, ocenić jej stopień zaawansowania oraz sprawdzić wyniki leczenia.

Lekarz wykonuje badania serca, biorąc pod uwagę dolegliwości zgłaszane przez chorego, jego stan ogólny, współistniejące choroby oraz możliwości techniczne danego ośrodka.

Niektóre badania serca wiążą się niestety z pewnym obciążeniem i ryzykiem. Są to tzw. badania inwazyjne. Lekarz ma obowiązek poinformować pacjenta o przygotowaniu, przebiegu badania oraz ewentualnym ryzyku i przeciwwskazaniach. Zlecanie bdań>>>

Pacjent z kolei powinien powiedzieć lekarzowi o swoich chorobach, uczuleniach, przyjmowanych lekach (w przypadku kobiet ewentualność ciąży), aby uniknąć związanych z tym powikłań.

Należy również przedstawić wyniki poprzednio wykonanych badań.

Badania inwazyjne wiążą się z ryzykiem zakażeń, więc dobrze jest wykonać szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B = żółtaczka zakaźna typu B). Warto więc poddać się szczepieniom, nawet jeśli w najbliższym czasie nie są planowane żadne badania i zabiegi. 

Trzeba mieć świadomość faktu, że żadne badania nie są “stuprocentowe” – tzn. prawidłowy wynik nie zawsze wyklucza chorobę i odwrotnie: zły wynik nie zawsze musi oznaczać chorobę. Interpretacja badań>>>

Przedstawiamy najczęściej wykonywane badania serca. W razie jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej zwrócić się z nimi bezpośrednio do lekarza specjalisty. Można również zadać pytanie na naszym forum.


Piotr Bręborowicz, 2001-08-13
aktualizacja: 2010-11-06