Kołatanie serca (palpitacje, bicie serca)

Kołatanie serca (palpitacje) to uczucie nieprawidłowej pracy serca (której zwykle nie odczuwa się wcale). Kołatanie serca polega na uczuciu przyśpieszonej, mocnej pracy serca oraz na jej gwałtownym zwolnieniu lub nieregularności (zupełnie chaotyczny rytm, uczucie przeskakiwania, zatrzymywania się serca).

Kołatanie serca określane jako "bicie serca" czy palpitacje to bardzo częsta dolegliwość, występująca także u ludzi zdrowych. Kołatanie serca może się pojawić po mocnych używkach (kawa, papierosy, alkohol), pod wpływem silnych emocji i wysiłku, stresu. Kołatanie serca jest też częstym zjawiskiem w okresie menopauzy u kobiet (przekwitanie).

W stanach chorobowych kołatanie serca powodowane jest przyspieszeniem pracy serca lub arytmią w przebiegu choroby niedokrwiennej serca, wad zastawek serca, nadciśnienia tętniczego, nadczynności tarczycy, infekcji.

Aby stwierdzić czy odczuwane kołatanie serca związane jest z jego nieprawidłową pracą należy wykonać zapis EKG w czasie trwania dolegliwości. Wymaga to czasami cierpliwości i powtarzania badań gdy kołatanie serca występuje sporadycznie. Bardzo pomocny jest Holter EKG, w tym długoterminowy.

Poszukaj więcej informacji w dziale o arytmiach i badaniach.


Piotr Bręborowicz, 2001-07-11
Data aktualizacja: 2010-10-15