Choroby serca - leczenie - ogólne zasady

Lepiej zapobiegać niż leczyć to stara, ale ciągle aktualna zasada. Naprawdę warto poddawać się okresowym badaniom lekarskim, aby zapobiec wystąpieniu schorzeń lub rozpoznać je w początkowym stadium. Równie ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia.

Gdy pojawią się jakiekolwiek dolegliwości, należy niezwłocznie udać się do lekarza, ponieważ leczenie wielu chorób najskuteczniejsze jest na początku. Najpierw należy zwrócić się do swojego lekarza rodzinnego lub internisty. Jeżeli rozpozna on chorobę układu krążenia, dalszą diagnostykę i leczenie najlepiej prowadzić pod kontrolą specjalisty kardiologa. Należy poszukać lekarza, do którego ma się pełne zaufanie i pod jego okiem przeprowadzić całą kurację. Czasami leczenie zabiegowe jest jedynym wyjściem z sytuacji i mimo strachu nie należy zwlekać z podjęciem decyzji, gdyż dalszy postęp choroby może uniemożliwić takie rozwiązanie.

W przypadku wątpliwości można skorzystać z opinii drugiego specjalisty. Warto jednak pamiętać, że  częste zmiany lekarza prowadzą do bałaganu w leczeniu i nie przynoszą korzyści. Często stosuje się różne metody jednocześnie. Można także skorzystać z medycyny niekonwencjonalnej, ale w miarę rozsądnie.

Należy pamiętać, że dzieci i ludzie starsi inaczej reagują na leki, operacje i dlatego ich leczenie często jest odmienne od leczenia osób dorosłych. Bardzo ważne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich swoich dolegliwościach, chorobach, przyjmowanych lekach czy ewentualnej ciąży. Leczenie jednego schorzenia może źle wpływać na inne i może być szkodliwe dla nienarodzonego dziecka.

Warto jak najwięcej wiedzieć o swojej chorobie, wtedy można uzyskać najlepsze wyniki leczenia. Należy pytać lekarza o szczegóły, prosić o ulotki, broszury lub o polecenie książki poświęconej naszym problemom zdrowotnym. Na koniec warto podkreślić, że niestosowanie się do wszystkich zaleceń lekarza może przekreślić powodzenie leczenia.