Badanie EKG - elektrokardiogram

Umów badanie w Poznaniu>>>

Co to jest badanie EKG?

EKG to podstawowe badanie w diagnostyce chorób serca. EKG jest proste i tanie. EKG nie wiąże się z jakimikolwiek nieprzyjemnościami  dla chorego. EKG umożliwia ono ocenę rytmu serca oraz licznych zaburzeń. Nie wykazuje jednak wszystkich nieprawidłowości i nawet osoba z prawidłowym EKG może cierpieć na poważną chorobę serca. W niejasnych sytuacjach należy wykonać dodatkowe badania takie jak: test wysiłkowy czy ECHO serca. EKG powinno być wykonywane u wszystkich zdrowych, dorosłych ludzi przynajmniej raz do roku, a u chorych na serce przy każdej wizycie kontrolnej.

Badanie EKG wykonuje się w wyciszonym pomieszczeniu, w pozycji leżącej. Bardzo ważne jest, aby zapis EKG był dobry technicznie, gdyż zakłócenia uniemożliwiają poprawną ocenę EKG przez lekarza. Należy więc używać sprawnych aparatów. Nie warto wykonywać badania w gabinetach wyposażonych w “muzealne” aparaty. Nie powinno się również stosować tzw. pasów z elektrodami, gdyż każdy człowiek ma inną budowę klatki piersiowej, a elektrody powinny być umiejscawiane bardzo dokładnie. W trakcie badania EKG nie należy się ruszać ani rozmawiać.

Badanie EKG - ocena

· Ocenę EKG może przeprowadzić doświadczony lekarz internista albo lekarz rodzinny, najlepiej jednak zrobi to lekarz kardiolog.
· Komputerowa ocena EKG jest jak na razie mało użyteczna.
· Lekarz oceniający EKG powinien znać chorego i jego historię choroby, gdyż czasami obraz EKG może odpowiadać różnym schorzeniom.

Badanie EKG - przygotowanie

· Badanie EKG nie wymaga specjalnego przygotowania.
· U osób z mocno owłosioną klatką piersiową czasami konieczne jest częściowe zgolenie zarostu, aby elektrody trzymały się skóry.

Badanie EKG - co trzeba wiedzieć

· EKG nie jest badaniem doskonałym. Prawidłowy wynik EKG nie wyklucza choroby serca i odwrotnie, pozornie zły wynik EKG nie musi oznaczać choroby.
· Nie należy wyrzucać starych EKG. Bardzo ważne jest porównywanie bieżących EKG z poprzednimi. Ułatwia to rozpoznanie i czasami pozwala uniknąć niepotrzebnej hospitalizacji. Chorzy na serce powinni zawsze nosić przy sobie ostatnie EKG, a pozostałe przechowywać w domu lub u lekarza.

Gdzie wykonać badanie EKG?

· Kliknij tutaj aby znaleźć kardiologa


Piotr Bręborowicz, 2001-07
aktualizacja: 2009-07-24