Leki stosowane w chorobach układu krążenia

Rozwój wiedzy medycznej przynosi coraz więcej silnie działających leków. Należy pamiętać, że od przyjmowania wielu tabletek dużo ważniejsze jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Jednak w wielu przypadkach okazują się one niezbędne, ratują życie chorego i poprawiają jego samopoczucie. Z oczywistych względów najlepiej, gdy leczeniem chorób układu krążenia zajmuje się lekarz kardiolog, lecz nie zawsze jest to możliwe.

Lekarz, kierując się dobrem pacjenta, stara się zalecić jak najlepsze leczenie dostosowane do jego potrzeb. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na zakup drogich specyfików. Nierzadko skutki uboczne mogą być bardzo dokuczliwe. W takich przypadkach należy szczerze porozmawiać z lekarzem, aby dobrać takie leki, które chory będzie dobrze tolerował i mógł na nie sobie pozwolić.

Skuteczność leczenia zależy w dużym stopniu od prawidłowego zażywania leków o odpowiednich porach i w zalecanych dawkach. Warto więc zapoznać się z działaniem leku, jego skutkami niepożądanymi i ze sposobem dawkowania. Pomocne tu będą ulotki, ale najlepiej zadawać pytania lekarzowi leczącemu. Zapraszamy do zapoznania się z krótkimi, rzeczowymi opisami leków najczęściej stosowanych w terapii chorób układu krążenia.


Ważne informacje dotyczące zażywania leków

1. Należy przyjmować tylko te środki, które zaleci lekarz. “Domowe leczenie” lekami współmałżonka, sąsiada, czy znajomego będzie nie tylko nieskuteczne, ale także może się źle skończyć. Należy stosować tylko leki pewne, a więc zakupione w aptece.

2. Należy zawsze zażywać specyfiki z aktualną datą ważności! Stare, nieużywane leki, choćby były drogie, należy wyrzucić (najlepiej spalić).

3. Aby lek nie stracił swojego działania, przechowuj go zgodnie z zaleceniami w ulotce.

4. Pamiętaj to, co dla Ciebie jest lekiem, dla dziecka może być trucizną! Trzymaj leki z dala od dzieci i zwierząt!

5. Lek trzeba zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy przyjmować przepisaną dawkę z zaleconą częstotliwością (1, 2, 3 razy w ciągu dnia) do końca kuracji, nawet jeśli objawy choroby ustąpiły. Większość chorób układu krążenia to przypadłości przewlekłe. Zapisane leki należy przyjmować stale, nawet jeśli objawy nie występują ciągle. “Awaryjne przyjmowanie” niektórych leków zupełnie mija się z celem. Ich zadaniem jest zapobieganie dolegliwościom, a nie ich likwidowanie. Wszelkie zmiany w kuracji powinny być konsultowane z lekarzem.

6. Należy zawsze posiadać zapas leków, aby nie doprowadzać do zaprzestania przyjmowania leków z powodu ich braku. Może to się skończyć nagłym pogorszeniem stanu zdrowia i koniecznością leczenia w szpitalu.

7. Należy wiedzieć, jakie leki się zażywa, w jakich dawkach, przed czy po posiłku itd. Najlepiej nosić przy sobie kartkę ze spisem leków i ich dawkowaniem.

8. Zawsze czytaj ulotki leków. Warto znać objawy uboczne i w razie ich wystąpienia zgłosić się do lekarza. W ulotkach znajdują się także informacje o przechowywaniu leków, sposobie dawkowania, dawkach maksymalnych, współdziałaniu z innymi lekami. Warto znać te informacje i w razie wątpliwości porozmawiać o tym z lekarzem. Pamiętaj! Informacja zawarta w ulotce jest bardzo skrócona. Czasami lekarze stosują lek inaczej, w większych dawkach lub w takim połączeniu, które wg ulotki jest niewskazane. Wynika to z wiedzy i doświadczenia lekarza. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto wyjaśnić je z lekarzem. Kobiety w ciąży, karmiące i te w wieku rozrodczym powinny być szczególnie wyczulone. Wiele leków wywiera niekorzystny wpływ na nienarodzone dzieci.

9. Podczas przyjmowania większości leków nie wolno pić alkoholu!

10. Niektóre leki spowalniają czas reakcji i osoby je zażywające nie powinny prowadzić samochodu, obsługiwać maszyn. Zawsze informuj lekarza o wykonywanym zawodzie, zawsze pytaj o możliwość prowadzenia samochodu.

11. Osoby starsze lub mniej zaradne powinny korzystać z pomocy rodziny lub pielęgniarki środowiskowej.

12. Niewielka grupa leków może wywoływać uzależnienie, dlatego nie powinno się ich nadużywać (leki nasenne, uspokajające).

Piotr Bręborowicz, 2001-09-10
aktualizacja: 2005-12-14