Leki stosowane w zaburzeniach rytmu serca (Antyarytmiki, "leki na arytmie")

Co to są antyarytmiki ("leki na arytmie")?

Są to leki stosowane w arytmiach serca. Ich zadanie polega na zapobieganiu powstawaniu zaburzeń rytmu serca lub na ich przerwaniu lub zmniejszenia nasilenia. Jest to duża, zróżnicowana grupa leków mających różny mechanizm działania. Wiele z tych leków posiada liczne objawy niepożądane, dlatego stosuje się je w ściśle określonych przypadkach. Łagodna arytmia tj np. niewielka liczba skurczy dodatkowych serca nie wymaga leczenia, gdyż działania niepożądane leków mogą być bardziej dokuczliwe.

Leki na arytmie - najczęstsze objawy uboczne:
· Nadmierne zwolnienie czynności serca, spadek ciśnienia tętniczego krwi.
· Nasilenie istniejących lub powstanie nowych zaburzeń rytmu serca.

Leki na arytmie - najważniejsze przeciwwskazania:
· Uczulenie na lek.
· Wolna czynność serca, niskie ciśnienie tętnicze krwi.

Leki na arytmie - grupy leków:

Beta-blokery – opisane w osobnym rozdziale

Antagoniści wapnia – opisane w osobnym rozdziale

Glikozydy naparsticy – opisane w osobnym rozdziale

Amiodaron

Jest to lek bardzo skuteczny w większości zaburzeń rytmu serca. Obecnie szeroko stosowany, jednak posiadający liczne działania niepożądane, dlatego leczenie nim wymaga stałej kontroli. Nie powinny zażywać go osoby chorujące na tarczycę, przebywające dużo na słońcu.

Dostępne preparaty:
Cordarone, Opacorden, Sedacoron

Inne – stosowane rzadziej

Dostępne preparaty:
Chinidinum, Disocor, Gilurytmal, Mexicord, Neogilurytmal, Polfenon, Procainamidum, Rytmonorm

Leki na arytmie - co robić gdy...

- pojawiają się osłabienie, spadek ciśnienia tętniczego krwi? Skontaktować się z pilnie z lekarzem jest to prawdopodobnie objaw nietolerancji lub przedawkowania.
- nasilą się zaburzenia rytmu serca? Natychmiast skontaktować się z lekarzem jest to często objaw nietolerancji lub przedawkowania.

Leki na arytmie - co trzeba wiedzieć?

- Zawsze przed użyciem leku przeczytaj ulotkę! Zawsze po otrzymaniu nowego lekarstwa, gdy pojawią się wątpliwości, objawy uboczne lub zajdzie nowa okoliczność – np. ciąża koniecznie należy przeczytać ulotki pobieranych leków, a także porozmawiać z lekarzem!
- Nie wszystkie leki “pasują do siebie”! Zawsze należy poinformować lekarza o wszystkich pobieranych lekach ponieważ niektóre leki wspólnie pobierane mogą nasilać lub osłabiać swoje działanie lub powodować działania uboczne. Sok grejpfrutowy może zwiększyć stężenie wielu leków antyarytmicznych we krwi.
- Szczególnie czujne powinny być kobiety w ciąży, chorzy z uszkodzeniem nerek i wątroby. W tych stanach nie wszystkie leki można bezpiecznie stosować, często należy stosować mniejsze dawki leków.
- Większość leków produkowanych jest przez wiele firm. Są one więc sprzedawane pod różnymi nazwami i różnych cenach, dlatego zawsze można poprosić w aptece o wydanie najtańszego odpowiednika.

Piotr Bręborowicz, 2001-07-14
aktualizacja: 2005-12-14