Nitraty, leki objawowe

Co to są nitraty?

Nitraty to grupa leków szeroko stosowanych w kardiologii. Mają na celu nie tylko zapobieganie napadom bólu ,,wieńcowego”, ale również ich przerywanie. Leki te zapisuje się większości ludzi z rozpoznaną chorobą niedokrwienną serca (dławica piersiowa, zawał serca). Dzielą się one na dwie grupy:
1) leki używane do przerywania napadu bólu,
2) leki przyjmowane codziennie, aby zapobiegać lub zmniejszać częstość napadów.

Nitraty - najczęstsze objawy uboczne:
· bóle głowy,
· zaczerwienienie twarzy,
· spadek ciśnienia tętniczego krwi.

Nitraty - najważniejsze przeciwwskazania:
· uczulenie na nitraty,
· jaskra (choroba oczu),
· niskie ciśnienie tętnicze krwi.


Nitraty - dostępne preparaty ,,interwencyjne”:
Aerosonit, Isoket, Nitrogliceryna, Sorbonit. 

Nitraty - dostępne preparaty leków stosowanych przewlekle w celu zapobiegania napadom bólów:
Cardonit, Effox, Isodinit, Isoket, Iso-Mack, Isomonit, Izonit, Molsidomina, Mono-Mack, Mononit, Olicard, Sorbonit.

Nitraty - co robić gdy...

- po zażyciu nitratów wystąpi osłabienie, zasłabnięcie? Należy natychmiast ułożyć chorego płasko z wyżej uniesionymi nogami i rękoma, zmierzyć ciśnienie i skontaktować się z lekarzem.
- pojawią się bóle głowy, oczu? Należy skontaktować się z lekarzem.

Nitraty - co trzeba wiedzieć?

- Leki „interwencyjne” takie jak  nitrogliceryna należy zażywać w pozycji siedzącej lub leżącej!              W trakcie przyjmowania leku może dojść do spadku ciśnienia tętniczego krwi i w rezultacie do zasłabnięcia i przewrócenia się.
- Zawsze przed użyciem leku przeczytaj ulotkę! Jeśli po otrzymaniu nowego lekarstwa pojawią się wątpliwości, objawy uboczne lub zajdzie nowa okoliczność – np. ciąża, należy koniecznie przeczytać ulotki przyjmowanych leków, a także porozmawiać z lekarzem!
- Nie wszystkie leki „pasują do siebie”! Zawsze należy informować lekarza o wszystkich zażywanych lekach, ponieważ niektóre z nich, przyjmowane łącznie, mogą nasilać bądź osłabiać swoje działanie lub wywoływać działania uboczne.
- Szczególnie czujne powinny być kobiety w ciąży oraz chorzy z uszkodzeniem nerek i wątroby. W tych stanach nie wszystkie leki można bezpiecznie stosować. Często konieczne jest przyjmowanie mniejszych dawek.
- Większość leków produkowana jest przez wiele firm. Są one dostępne pod rozmaitymi nazwami. Różnią się także ceną, ale zawsze można poprosić w aptece o wydanie najtańszego odpowiednika.

Piotr Bręborowicz, 2001-07-05
aktualizacja: 2005-12-14