Bóle nóg mogą być także objawem choroby serca.

Choroby układu krążenia mogą powodować przeróżne objawy, pozornie z nim nie związanie. Do takich właśnie należą bóle nóg.

Bóle nóg mogą być związane z niedokrwieniem kończyn. Bóle nóg występujące w czasie chodzenia (tzw. chromanie przestankowe) opisywane są jako bóle, kurcze, stwardnienie mięśni i powstają na skutek zwężania się tętnic kończyn w przebiegu miażdżycy. Bóle nóg o takim podłożu są dość charakterystyczne – pojawiają się zwykle przy podobnym poziomie wysiłku (chodzenie) i ustępują szybko po zatrzymaniu się. W bardzo zaawansowanej miażdżycy kończyn, bóle nóg pojawiają / utrzymują się także w spoczynku.

Bóle nóg mogą się pojawić nagle na skutek zamknięcia przepływu krwi przez tętnice z powodu zatoru czy miejscowej zakrzepicy. Bóle nóg o takim podłożu są zwykle bardzo silne i po nagłym początku utrzymują się w spoczynku, do momentu powrotu przepływu krwi lub obumarcia tkanek.

Przewlekła niewydolność żylna powoduje uczucie obrzmienia, ciężkości i bóle nóg, zwłaszcza w pozycji stojącej czy siedzącej, nasilające się w czasie upałów. Mogą się pojawiać także nocne kurcze łydek.

Ostra zakrzepica żył zarówno głębokich jak i powierzchownych także powoduje bóle nóg. Zakrzepica głęboka może objawiać się tkliwością łydki, bólem pojawiającym się przy zgięciu stopy do góry, a także utrzymującym się w spoczynku. Zakrzepica powierzchowna powoduje bóle nóg zlokalizowane wokół zapalnie zmienionej żyły.

Kurcze łydek mogą się pojawiać / nasilać na skutek objawów ubocznych leków moczopędnych w wyniku utraty potasu i/lub magnezu.

Jeśli masz bóle nóg udaj się do lekarza na wizytę i dalsze badania aby ustalić ich przyczynę.

Piotr Bręborowicz, 2010-05-20
aktualizacja: 2010-10-15