Bóle głowy to pospolity i bardzo uciążliwy problem

Bóle głowy towarzyszą nam od zarania dziejów. Prawie każdy w swoim życiu wielokrotnie odczuwa bóle głowy rozmaitego pochodzenia. Bóle głowy mają tak liczne i różnorodne przyczyny, że ich diagnostyka czasami jest nie lada wyzwaniem. Także w kardiologii bóle głowy są częstym objawem.

Bóle głowy poza innymi przyczynami są często jedynym objawem nadciśnienia tętniczego lub niskiego ciśnienia, o czym często zapominają nawet lekarze. Dlatego zawsze u osób, u których bóle głowy uporczywie nawracają, należy zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, zwłaszcza w czasie ich trwania. Dla nadciśnienia tętniczego charakterystyczne są tępe bóle głowy zlokalizowane w tylnej jej części, ale nie jest to reguła. Bóle głowy powodowane zmianami ciśnienia tętniczego ustępują po znormalizowaniu jego wartości.

Należy także pamiętać, że bóle głowy mogą być objawem ubocznym stosowanych przez kardiologa leków, lub efektem nadmiernego obniżenia ciśnienia tętniczego. Jeśli bóle głowy pojawią się po rozpoczęciu leczenia, zmianie leku lub dawki, to jest to bardzo prawdopodobne.

Tętniak tętnicy mózgowej, lub inna anomalia tych naczyń może również powodować uporczywe bóle głowy. Wymaga to w przypadku podejrzenia takiego rozpoznania wykonania tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego głowy. Tętniaki mózgu można leczyć zabiegowo, poprzez zakładanie tzw. klipsów. Bóle głowy pojawiają się także w przebiegu udaru mózgu.

W ostatnich latach wiąże się migrenowe bóle głowy z obecnością tzw. przetrwałego otworu owalnego (połączenie pomiędzy przedsionkami serca). Jednak dane na ten temat są niewystarczające, podobnie jak efekt zamykania tegoż otworu zapinką (bóle głowy bywają także powikłaniem tego zabiegu).

Bóle głowy mogą także być efektem tzw. zespołu stymulatorowego.


Piotr Bręborowicz, 2001-07-11
aktualizacja: 2010-10-15