Chrapanie i obturacyjny bezdech senny

Chrapanie to uciążliwe, znane wszystkim dźwięki powstające na skutek wibracji podniebienia w czasie oddychania przez usta. Chrapanie spowodowane jest zaburzeniem przepływu powietrza przez struktury gardła. Chrapanie to zwykle męska przypadłość, najczęściej zupełnie nieszkodliwa, choć uciążliwa dla domowników. Chrapanie najczęściej występuje u osób niedrożnością nosa, osób otyłych czy zażywających leki nasenne. Chrapanie najczęściej pojawia się w czasie snu na plecach.

Dlaczego chrapanie znalazło się na naszych stronach? Ponieważ chrapanie jest także objawem obturacyjnego bezdechu sennego, a tu już sprawa poważna. Prowadzi on do zaburzenia snu i różnie nasilonej senności i dekoncentracji w czasie dnia. Co więcej bezdech senny prowadzi do rozwoju nadciśnienia tętniczego i jest jednym z powodów jego oporności na leczenie. Dlatego chrapanie, to czasami ważna informacja dla kardiologa. W zaawansowanych przypadkach obturacyjny bezdech senny prowadzi także do wystąpienia arytmii serca, w tym groźnych dla życia.

Obturacyjny bezdech senny to domena pulmonologów, którzy zajmują się diagnostyką zaburzeń snu w specjalnych laboratoriach polisomnograficznych. Obturacyjny bezdech senny leczy się za pomocą specjalnych aparatów ciśnieniowych nakładanych na twarz, czasami niezbędne są zabiegi korekcyjne tkanek gardła. Ważna jest normalizacja masy ciała i unikanie substancji i leków zwiotczających mięśnie gładkie. Spanie na boku zamiast na plecach też przynosi czasami poprawę.

Piotr Bręborowicz, 2009-06-22
aktualizacja: 2010-10-15