Jak powinna wyglądać nasza dieta? Które diety są złe?

Jaka jest nasza dieta?

Obecnie polska dieta jest wyjątkowo niezdrowa. Nasza dieta obfituje w mięso i tłuszcze, a brakuje w niej często warzyw i owoców. Na deser ciasto z kremem albo francuskie, liczne przekąski, słodzone napoje. Co raz częściej sięgamy po "fast-food". Otyłość, problemy z układem krążenia i cukrzyca to efekt jaki przynosi zła dieta.

Czy dieta odchudzająca jest dobra?

Osoby dbające o figurę lub starające się zmniejszyć nadwagę często sięgają do reklamowanych w popularnych pismach przepisów w stylu „dieta-cud”, które są często nieskuteczne, czasami przypominają masochizm a nierzadko są niebezpieczne pozbawiając desperatów witamin i białka. Drakońska dieta, która przynosi szybki efekt, w dłuższej perspektywie także nie ma sensu, ponieważ po jej zaprzestaniu nadwaga szybko wraca - znany wszystkim efekt jo-jo.

Jak wygląda zdrowa dieta?

Właściwa dieta, to nie tylko odpowiednia ilość kalorii, ale także zrównoważony i urozmaicony skład pożywienia, odpowiednia ilość błonnika, nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin.
Dotychczas szeroko zalecana dieta niskotłuszczowa nie spełniła oczekiwań, głównie z powodu trudności jej stosowania. Trwają spory i prace nad tym jak powinna wyglądać zdrowa dieta.

Dieta zalecana:
dieta śródziemnomorska
dieta niskotłuszczowa

Dieta niezalecana:
dieta optymalna

Zobacz też:
suplementy diety


Piotr Bręborowicz, 2002-12-06
aktualizacja: 2010-11-27

Dieta śródziemnomorska

Właściwa dieta to klucz do zdrowia. Wszelkie cudowne są niewiele warte, często niebezpieczne. Jaka dieta jest więc najlepsza? »

Właściwa dieta niskotłuszczowa

Właściwa dieta niskotłuszczowa może być skutecznym sposobem zapobiegającym rozwojowi miażdżycy. Co w praktyce oznacza właściwą dietę? »

Przepisy dla serca

Gotuj z „Europejską Książką Kucharską” - 200 przepisów zabierze Cię w kulinarną podróż w towarzystwie światowej klasy kardiologów... »

Kawa (n)a zdrowie!

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Towarzyszy nam przez cały dzień, ale czy kofeina nie jest szkodliwa dla zdrowia? »

Czy prawidłowe żywienie ma znaczenie?

Nie ma dobrej ani złej żywności! Wszystkie produkty spożywcze wpływają na prawidłowo zbilansowany sposób żywienia. Kluczem do sukcesu jest natomiast zachowaniu umiaru. »