USG doppler - badanie przepływu krwi w sercu i dużych naczyniach krwionośnych

Umów badanie w Poznaniu>>>

Co to jest USG doppler?

USG doppler to jedno z podstawowych badań w diagnostyce chorób układu krążenia. W Polsce jest USG doppler nadal nie jest w pełni dostępny z powodu niewystarczającej ilości drogich aparatów i wykształconych specjalistów. USG doppler to stosunkowo proste badanie, a daje bardzo cenne informacje. Nie wiąże się z istotnymi nieprzyjemnościami dla chorego.

USG doppler umożliwia ocenę przepływu krwi przez zastawki serca, żyły i tętnice. W połączeniu ze standardowym badaniem USG/ECHO serca daje dobrą ocenę zaawansowania zmian utrudniających przepływ krwi (zwężenia) lub cofania się pod prąd (niedomykalność zastawek serca) oraz przecieków krwi przez nieprawidłowe połączenia pomiędzy jamami serca lub pomiędzy naczyniami krwionośnymi (np. tzw. przetoka tętniczo-żylna).

USG doppler nie wykrywa jednak wszystkich nieprawidłowości i nie zawsze prawidłowy wynik wyklucza istnienie defektu. Jest to badanie nieszkodliwe, podobnie jak wszystkie badania ultrasonograficzne, więc nie ma przeciwwskazań do jego wykonywania.

Ocena USG doppler

· Ocenę USG doppler powinien przeprowadzać wyszkolony lekarz najlepiej radiolog lub chirurg naczyniowy.
· Lekarz oceniający USG doppler powinien znać chorego i jego historię choroby, gdyż czasami obrazy USG doppler mogą odpowiadać różnym schorzeniom.

Przygotowanie do badania USG doppler

· Zwykłe badanie USG doppler nie wymaga specjalnego przygotowania.

Co trzeba wiedzieć o USG doppler?

· USG doppler nie jest badaniem doskonałym. Prawidłowy wynik nie zawsze wyklucza chorobę. Czasami trzeba dodatkowo wykonać angiografię, zwłaszcza w ocenie przedoperacyjnej.
· Nie należy wyrzucać starych wyników USG doppler. Bardzo ważne jest porównywanie bieżących wyników z poprzednimi. W wielu przypadkach ważna jest szybkość postępu choroby – jak np. w tętniaku aorty brzusznej.


Piotr Bręborowicz, 2003-08-02
aktualizacja: 2006-05-14