Elektrokardiograficzny test wysiłkowy

Umów badanie w Poznaniu>>>

Co to jest test wysiłkowy?

Test wysiłkowy to badanie czynnościowe układu krążenia stosowane m.in. w diagnostyce choroby niedokrwiennej serca. Test wysiłkowy jest pomocny w kwalifikowaniu do leczenia zabiegowego i w ocenie wyników leczenia tej choroby. Rzadziej wykonuje się test wysiłkowy w innych celach takich jak: wybór rodzaju rozrusznika serca, ocena nadciśnienia tętniczego, arytmiii itp. Test wysiłkowy wykorzystuje się również do rehabilitacji chorych.

Test wysiłkowy to badanie szeroko dostępne, proste i tanie. Test wysiłkowy ma na celu ocenę niedokrwienia serca (w czasie wysiłku fizycznego) utrwalonego w zapisie EKG. Test wysiłkowy nie wykazuje jednak wszystkich nieprawidłowości i nawet osoba z prawidłowym wynikiem testu może cierpieć na poważną chorobę serca.

Test wysiłkowy powinno się wykonywać na bieżni ruchomej, ze stałym zapisem EKG, tętna i okresowym pomiarem ciśnienia tętniczego krwi. Test wysiłkowy to badanie obciążeniowe (wysiłek) i w związku z tym istnieją przeciwwskazania do jego wykonywania takie jak np.: bardzo zaawansowana choroba niedokrwienna serca, zaawansowana choroba zastawki aortalnej, nasilona niewydolność serca, ostra infekcja, niedawno przebyty udar mózgu, nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze, choroba zwyrodnieniowa stawów itp.  Ryzyko związane z testem wysiłkowym jest jednak minimalne.

Test wysiłkowy - odmiany badania

· U osób starszych, z chorobami stawów biodrowych, zaburzeniami równowagi, można wykonać test wysiłkowy na cykloergometrze rowerowym (“rowerek”).
· U chorych z zaawansowaną niewydolnością serca można wykonać test wysiłkowy wzbogacony o spirometrię (ocenę oddychania) w trakcie całego badania.

Test wysiłkowy -ocena badania

· Ocenę testu wysiłkowego powinien przeprowadzać wyszkolony lekarz – najlepiej kardiolog.
· Lekarz oceniający badanie powinien znać chorego i jego historię choroby, gdyż ułatwia to interpretację badania.

Test wysiłkowy - przygotowanie

· Na test wysiłkowy należy zgłosić się na czczo lub po lekkim posiłku – należy to uzgodnić z lekarzem.
· W dniu badania należy zażyć wszystkie normalnie przyjmowane leki, chyba że lekarz zadecyduje inaczej. Najlepiej zapytać o to wcześniej.
· Warto zabrać lekkie ubranie, buty sportowe i ręcznik.
· Pacjent powinien być wcześniej zbadany przez lekarza. Pozwala to uniknąć powikłań u chorych z przeciwwskazaniami do tego badania.

Test wysiłkowy - co trzeba wiedzieć?

· Elektrokardiograficzny test wysiłkowy nie jest badaniem doskonałym. Prawidłowy wynik nie wyklucza choroby i odwrotnie: nieprawidłowy wynik nie zawsze oznacza chorobę serca. U kobiet aż 2/3 wyników nieprawidłowych są nieprawdziwe.
· Nie należy wyrzucać starych wyników. Bardzo ważne jest porównywanie bieżących wyników z poprzednimi. Ułatwia to rozpoznanie i ocenę postępu choroby.

Gdzie wykonać test wysiłkowy?

· Kliknij tutaj aby znaleźć kardiologa


Piotr Bręborowicz, 2001-07-21
aktualizacja: 2006-05-14

Sześciominutowy test chodu (marszu) - prosta metoda oceny wydolności organizmu

Sześciominutowy test chodu (marszu) – przeczytaj do czego służy i jak się go wykonuje »