LDL i HDL cholesterol. Który jest dobry, a który zły?

Umów badanie w Poznaniu>>>

Cholesterol jest związkiem lipidowym, niezbędnym do budowy ściany naszych komórek czy produkcji niektórych hormonów. Niestety jego nadmiar szkodzi naszym tętnicom. Cholesterol pochodzi nie tylko ze zjadanych pokarmów, produkuje go też nasza wątroba.
 
Cholesterol nie rozpuszcza się w wodzie. Dlatego cholesterol transportowany jest przez krew w połączeniu z białkami. Rozróżniamy dwie podstawowe pule cholesterolu: LDL i HDL.

LDL-cholesterol zwany potocznie "złym cholesterolem" to ta część, która jest rozprowadzana do komórek w całym organizmie. To właśnie ta pula cholesterolu szkodzi naszym naczyniom. To właśnie LDL-cholesterol jest głównym celem leczenia zaburzeń lipidowych.

HDL-cholesterol zwany potocznie "dobrym cholesterolem" to ta część, która jest odbierana od komórek w całym organizmie i transportowana do wątroby, skąd ma opuścić nasz organizm.

Ocena stężeń cholesterolu z podziałem na dobry i zły wchodzi w skład tzw. gospodarki lipidowej. Do badania należy zgłosić się rano na czczo. Ostatni posiłek przez oznaczeniem cholesterolu można zjeść do godziny 20:00 dnia poprzedniego, tak aby czas do badania wyniósł co najmniej 12 godzin. 

Normy powinny być załączone do wyniku cholesterolu. Jednak nie mam jednej normy dla wszystkich. Wyznacza się poziomy docelowe poszczególnych frakcji cholesterolu w zależności od ryzyka chorób układu krążenia.

Dowiedz się więcej na temat cholesterolu



Piotr Bręborowicz, 2013.11_23
aktualizacja: 2013-11-23